Konu calisma izni almak veya okul bittikten sonra avusturyada kalmak icin izlenebilecek yol 2010-12-12 (18:02)
almanya forumunda tastisilan bir konu fakat avusturya forumunda kimse bahsetmemis
http://www.turkstudent.net/board/topic/93610/ogrenciyken-isci-oturumu-alma-rehberi

avrupa ülkeleriyle (o zaman ki avrupa ekonomik toplulugu) türkiye arasinda 1963te yapilan anlasmadan dogan bir hak var ve bundan isteyen faydalanabilir

konuyla ilgili haber burada:
http://www.turkonline.at/index.php?option=com_content&view=article&id=890:-avusturyada-oerenciler-okul-bittikten-sonra-da-suerekli-kalabilirler&catid=104:guendem&Itemid=477

normalde ögrenciler okul bittikten sonra türkiyeye dönmek zorunda kaliyordu 1 sene icinde yaklasik 4500euro brüt maasli(!) bir is bulamazsa. yani hemen hemen imkansizdi kalmasi evlenmezse.

özetlersem anladigim kadariyla; diyelim ögrencisiniz ögrencilerin normalde geringfügig (yani ayda en fazla 366euro) ve 1 sene icinde en fazla 90 gün tam gün (veya 180gün yarim gün, ya da haftada 2gün) calisma hakki var, isveren buna basvurup size bu calisma iznini cikartiyor.. eger bu sekilde 1 sene calisirsaniz, ögrenci vizesinden isci vizesine gecme hakkiniz ya da calisma izniniz ilk asamada sadece o firmada sonra sinirsiz calisma izni hakkiniz doguyor, 3 yil daha ayni firmada calisiyor göründükten sonra calisma izni olan oturum izni cikiyor, bunu tabii siz hakkinizi ararsaniz veriyorlar yani yukaridaki linkte verilen dilekceye benzeri bir dilekceyle basvuruyorsunuz ve sinirsiz calisma izni ve oturma izni elde ediyorsunuz.. (sanirim selbstängig yani serbest meslek- kendi isinizi kurarsaniz da ayni haktan faydalanabiliyor) bunlarin hepsini tabii avukata danismakta fayda var.. bir iki kisi bu hakkini almak dava acsa, magistrat mahkeme masraflarini ödememek icin artik basvuranlara zorluk cikarmadan izin verir diye düsünüyorum
7 defa değiştirildi En Son: 2010-12-14 12:21:11
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Konu 2010-12-15 (17:27)
Hic denemeyin benim tavsiyem. Denerseniz killanirlar size kafayi takarlarsa solugu türkiyede alirsiniz. Benim arkadasim okulu bitirdi Graz Universitesinde, Ankara Anlasmasina göre Belediyeyi mahkemeye verdi 2 kez vize degisimiyle ilgili hatta hatta Sparkassede is buldu Praktikumunuda orada yapti. Mahkeme karari red geldi. Simdi zoruri bir sekilde türkiye dönmek zorunda kaldi vize probleminden.
Bu dediginiz onceden oluyormus ancak simdi zor, cok sayida örnek var. Turkiyeden konsolosluktan vize müraccati yaparken forma imza atiyoruz, oradaki metne istinaden benim okulu bitirmis 4 arkadasimi gonderdiler.Nedenmis .. sayili maddesi geregince vizenizin fes edilmesi uygun bulunmustur EU ekonomik sahasindan 20 gün icinde terk edilmesi bilgilerinize diye yazi geliyor. Bende o mektubu bekliyorum belediyeden. benimde bu donem bitiyor okulum bende baya güzel bir is buldum almanyada ve burada vizem hazirana kadar iste ondan sonra türkiyeye mecbur donecem almanca ogretmeni olarak yada is bulabilirsem turkiyede oda cok zor gorunuyor. Sadece bir cozum evlenmek baska alternatif yok. Yada Türkiye EU ya girmesini bekliyecez oda suanlik zor gorünüyor. 3 tane Ermeni, Rus arkadaslarimiz vardi, onlarin vizelerini degistirdiler bize gelince falan filan yapiyorlar.. Allah hepimize kolaylik versin. Gelmek zor okumak zor diploma aldiktan sonra asil is iste..
1 defa değiştirildi En Son: 2010-12-15 17:30:56
Konu 2010-12-15 (17:55)
bence hic ugrasmayin demen yanlis, Almanya, Ingiltere, Hollandada, Italyada bu haktan faydalaniyorlar cünkü gerekli davalar acilmis haklar aranmis, fakat Avusturyadaki ögrenciler ugrasmazsa bize bu hakki kendileri zaten vermez armus pis agzima düs diye.. su anda birkac dava sürüyormus, olumlu sonuclanirsa dava acmadan da bu haktan faydalanabilir.. yani ugrasmayin demek yerine herkes haklarini arasin, ne kadar cok kisi dava acarsa artik bizi ugrastirmazlar mahkeme masraflarini ödememek icin ve sorun cikarmadan oturum/calisma izni verirler. ayrica EU komisyonu devletleri yüksek cezalara carptiriyor bize bu hakki kullanmamiza izin vermezlerse... önemli olan ankara anlasmasinda yazili 3 sart var o 3 sarti yerine getirmek

tabii en kolayi Slovak,Cek,Macar,Polonyali bi kizla evlenmek. burali veya alman olsa da olur, tek dezavantaji burali olursa sürekli kontrol ediyorlar yok sahte mi gercek evlilik mi diye.

peki Ankara anlasmasindan haklarini faydalanmak icin basvuran arkadaslarin gecerli sartlari yerine getirmismiydi? yani ögrenciyken 1 yil süreyle geringfügig calisip Beschäftigungsbewilligung alip bunu 3 sene uzatip ayni isyerinde calisirsa sonunda süresiz calisma izni alabiliyor

demissinki imza atiyoruz vize alirken, okul bitince dönecegim diye, o gecersiz cünkü asagida en yüksek mahkemenin kararinda ondan da bahsetmis ve öyle bisey imzalasak bile Ankara anlasmasindan dogan hakkimizdan faydalanabiliriz diye
en yüksek mahkeme yani EuGH karari asagida:

"Ergebnis: Arbeitserlaubnis und Aufenthaltsrecht

Auf die Vorlagefrage ist daher zu antworten, dass der Umstand, dass einem türkischen Staatsangehörigen gestattet worden ist, als Au-pair-Kraft oder als Student in das Hoheitsgebiet eines Mitgliedstaats einzureisen, ihm nicht die Eigenschaft als "Arbeitnehmer" nehmen und ihn nicht von der Zugehörigkeit zum regulären Arbeitsmarkt iSv Art 6 Abs 1 ARB 1/80 ausschließen kann. Dieser Umstand hindert diesen Staatsangehörigen daher nicht daran, sich auf diese Vorschrift zu berufen, um eine Erneuerung seiner Arbeitserlaubnis zu erhalten und in den Genuss eines entsprechenden Aufenthaltsrechts zu kommen."

googlede su sekilde ararsaniz kararin tamamini bulursunuz:
"Aufenthaltsrecht und Arbeitserlaubnis türkischer Studenten bzw Au-pair-Kräfte"
5 defa değiştirildi En Son: 2010-12-15 18:37:53
Konu 2010-12-15 (20:42)
Dostum sorun hakkini aramak degilki burada. Hakkini ariyabilecegin bir platform yok hadi türkiyede hukuk yavas isliyor ama sonucu kestirebilirsin ama burada sen yabancisin adamlar surekli senin gozune bakarken bile sen burada yabancisin pisikolojisni sana empoza ediyorlar. Benim konumum ben Sigorta firmasinda 1.5 yil part time calisitim. Tatillerde mudurum ozel izin aldi tam gun calistim gecen ay o iste devamli olabilmek icin AMS ye firma yazi gonderdi bu adam ihtiyacimiz var diye , bana AMS den gelen yanit su. 13.000 Magista issiz insanimiz var oncelikle Avusturya vatandaslari ardindan EU ve EEA vatandaslari ardindan oncelikli ulkeler ardindan ben veya biz. is alim suresinden yararlanacak ardindan bos pozisyonlara sizi uygun bulabiliriz diyor.

Nitekim tam gunlük calismama izin gelmedi. 4 defa benim firmam muraccatta bulundu ama red. Benim mudurum bile sasirdi bir Rus adam var ona bir defada kabul ettiler benimkini beklettiler red verdiler. Yanliz benimkide degil o dedigim arkadaslarin hepsine red. Burada turk olupta tam gun calisma izni alan %1 veya 2 dir oda sans veya agiza bal calmak gibi bir sey. Ben burada 5. yilima giriyorum Diplomami yaziyorum bu donem okulum biletecek ve magista oluyorum. Benim gibi 13 tane Türk arkadasim var. Hatta hatta 4 arkadasim Hukuk bitiriyor. Hukukcu olan arkaslarim kara kara dusunuyor onlar 4 sene praktikum yapmalari gerek gecen donem bir arkadasim bu yuzden almanyada praktikum yapiyor.Nitekim almanya biraz daha yasalari hafif buradan diye. Cunku cok sacma adamlar ogrenci vizesi veriyor okulun bitti praktikum yapman gerek unvan alabilmen icin yok efendim sen burada vizen sadece universite suresinde gecerli diyorlar. Boyle bir sacmalik olurmu iste. Ben dusunuyorum Almanyaya gidecem orada adamlar vatandasliga bile aliyorlar egiltimli genc nufus yok. Dusun artik yani. Bu dedigin yasa maddeleri icin istersen bir dene bak neler oluyor. Ben burada ne ogrendim bu 5 yilda biliyormusun. At gozlugu takacaksin senin görevin burad okulu bitirmek calismakmis yada buraya tam anlamiyla yerlesmekmis falan filan hikaye. Sadece okul süresinde burada kalacaksin planlarinizi ona gore yapin. Burada kalmak gibi bir hayaliniz olmasin. Taki türkiye EU ya girene kadar.
Konu 2010-12-15 (20:55)
haklisin Almanya her konuda daha toleransli insanlari bile daha sicakkanli..
evlenmezsen okuldan sonra burada kalmak cok zor.. hatta okul sirasinda bile bi evrak eksikse bir sürü stress..
Konu 2012-04-28 (12:12)
bu konularda bende çok problem yaşadım. En son çare olarak işi uzmanına sormuştum. Ama burda bilen arkadaşlarımız çok yardımcı oluyor bu siteyi çok sevdim.çalışma izni hakkında iyi bilgiler veriyorsunuz.