Konu Yatay Geçiş Nedir,Nasıl yapılır,Ne zaman olur?Tüm bilgiler 2011-06-29 (12:25)
Yatay geçiş kabaca üniversite değiştirmektir
Öncelikle yatay geçiş yapabilmek için,2 yıllık okullarda,2.yarıyıl,4 yıllık okullarda 3.yarıyıldan İTİBAREN geçiş için başvurabilirsiniz.2 yıllıklar son yarıyılda,4 yıllıklar ise son 2 yarıyılda BAŞVURAMAZ.Sınıfta kalmanız vs bu kuralı değiştirmez,geçirdiğiniz dönemler esas alınır
Ortalamanız en az 2.4 olmalıdır.Geçmek istediğiniz yarıyıla kadar olan derslerinizden kalmamanız gerekir,ama siz 2.sınıftayken,4 sınıf dersini almış ve bundan kalmışsanız bu engel değildir,burayı iyi anlayın,hep karıştırıyorlar.
Bunlar esas koşullardır,diğer uç puan ve kontenjanlar her yıl düzenli olarak açıklanır.Polis akademisi ve askeri okul öğrencileri de yatay geçiş yapabilir,ancak disiplin cezası alanlar yapamaz.
2.Öğretimden 1.'e ya da tam tersi olarak geçiş yapılabilir,sadece harç parası değişir.
Kurumiçi yatay geçişlerde ise,2.öğretimleri,sadece 2.öğretime geçiş yaparlar.Ancak bulunduğu bölümün başarı olarak %10 una girmeyi başaranlar ayrıca değerlendirilir ve son olarak,dikey geçiş yapanlar,yatay geçişe başvuramazlar.Bu şartlar Anadolu üni için geçerlidir.Her üniversite ayrı bir tüzel kişilik olduğundan ynetmelikleri farklıdır,araştırma yaparken çıkan farklılıklara şaşırmayın,detaylı bilgi için üniversite duyurularını takip edin ve yönetmeliği okuyun,milletin ağzına bakmayın
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Konu 2011-07-16 (00:38)
ben bişey sormak istiyorum, Endüstri mühendisliğinde okuyorum ancak yatay geçiş için anadoluya başvurmayı düşünüyorum .ortalamam 3,42 anadolu yatay geçişlerde öss puanına bakıyormu?
Konu zaman sorunu 2011-07-19 (17:33)
öncelikle herkese meraba. bi soru sormak istiyorum. ben bu sene anadolu üniversitesine yatay geçiş yapmayı cok istiyorum. fakat kaldığım yerden memnun olmadığım için istanbul üniversitesine de basvuru yapıcam. ama istanbul universitesinin son kesin kayıt tarihinden sonra anadolu universitesi sonucları acıklıyor. bu durumda bnm kaydımı istanbul uni.den, anadolu uni.ye alma sansım var mı?
Konu 2011-07-22 (17:23)
ben küt. dumlupınar üni. bilg. müh. bölümü öğrencisiyim.geçen sene hazırlık okudum.ve seneye anadolu üni. geçiş yapmayı düşünüyorum sıkı çalışıp.ama geçen sen anadolunun yatay geçiş sonuçlarına baktım şöyle yazı var red edilenlerde (BAŞVURULAN PROGRAMIN ÖĞRETİM DİLİ %100 İNGİLİZCE OLDUĞUNDAN, TÜRKÇE PROGRAMLAR EŞDEĞER DİPLOMA PROGRAMI OLARAK KABUL EDİLMEMİŞTİR. )benm üni.de bölüm %30 ing. ama orda %100 şimdi ben oraya yatay geçiş yapamayacakmıyım yardımlarınızı bekliyorum.
1 defa değiştirildi En Son: 2011-07-22 17:23:17