Konu ALDANMAYIN Yurtdışında Üniversite Eğitimi alanlar ve Almayı düşünenlerin Okumasını ÖNERİRİM: 2012-07-01 (11:23)
ALDANMAYIN! Yurtdışında Üniversite Eğitimi Alanlar ve Almayı düşünenlerin Okumasını ÖNERİRİM:
Aşağıdaki belgede görüleceği gibi, DGS sınavına girmeden lisans tamamlamaya giden MYO mezunları,
YGS sınavından 140, LYS sınavından ilgili bölümden 180 barajını geçerek yurtdışında üniversite eğitimi almaya giderlerse. diplomalarını Türkiye’de kullanabilmeleri için mutlaka denklik sınavına gireceklerdir. Farklı bölümde üniversiteye gidenler denklik sınavına giremezler.
YGS sınavından 140, LYS sınavından ilgili bölümden 180 barajını geçemeyip, yurtdışında üniversite eğitimi almaya giderlerse. diplomalarını Türkiye’de kullanabilmeleri için denklik sınavına girme şansları bile yoktur.
Bu nedenle lisans okumak yada lisans tamamlamak isteyen öğrenciler, diplomalarının Türkiye’de geçerli olması için denklik sınavına girmeyi göze alabiliyorlarsa (bu sınav senede bir kez ve üç giriş hakkıyla sınırlı) mutlaka istenen şartları yerine getirerek gitsinler. Bilmeliler ki, bu sınav tüm üniversite eğitimi süresince alınacak dersleri içeren çok zor bir sınavdır.
Bu şartları yerine getirenler içinse; denklik sınavı ile uğraşmaktansa, denklik problemi olmayan Kıbrıs’taki herhangi bir üniversiteye gitmesi ya da lisans tamamlaması kendi menfaatlerinedir.
Bilgi için Ahmet ÖZMACUN 0536 511 52 46
Aşağıdaki belgenin teyidini YOK Eğitim Öğretim Dairesi Yetkilisinden alabilirler.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
T.C YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN DUYURU……………..
1) 2011-2012 öğretim yılında kendi imkanlarıyla Ameri Birleşik Devletleri, Avusturalya, Yeni Zelanda, Kanada, AB’ye üye ve aday olan ülkeler ile Avrupa Ekonomik Alanında üye olan ülkeler (İzlanda, Lihtenşayn, Norveç, İsviçre) hariç yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyenlerin diploma denklik başvurularının değerlendirilebilmesi için 2010-YGS / LYS’ ye girmeleri ve ön lisans programları için ilgili puan türünde 140,000 veya daha fazla, lisans programları için ilgili puan türünde 180,000 veya daha fazla puan almaları şartı aranacaktır.
2) Yurt dışında öğrenime başlayan (yukarıda belirtilen ülkeler dahil) öğrencilerden Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş başvurularında ilgili puan türünde en az 180 puan veya 3. Maddede belirtilen muadil sayılan belgeler aranacaktır.
3) Lisans öğrenimi yapmak üzere yurtdışına gitmek isteyen öğrencilerin aşağıda belirtilen belgelerden herhangi birini sağladıkları takdirde, YGS / LYS’ den minimum 180 puan alma koşulunu yerine getirmiş sayılırlar; ancak bu uygulama, söz konusu öğrenciler için Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına seçme ve yerleştirmede bir hak sağlamaz.
SAT1 (Minimum 1000 puan)
ACT (Minimum 21 puan)
Abitur
Fransız Bakaloryası
GCE A Level Sertifikası (Minimum 2 ders)
Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat IB)
Avusturya Matura Diploması (Matura Reifezeugnis)
İtalya Maturita Diploması (Diploma di Maturita)
4) YGS / LYS sonucuna göre yerleşilebilen ÖSYS Kılavuzunda yer alan ülkeler ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti haricinde yurtdışında bulunan ülkelerde yükseköğrenimine devam edecekler için YGS / LYS sonuçlarının takip eden yıl için de geçerli olmasının uygun olduğuna karar verilmiştir.
5) Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görecek öğrencilerin öğrenciliklerini tanıtmaları, Milli Eğitim Bakanlığı veya yurt dışı temsilciliklerimizde öğrenci dosyası açtırmaları ve vize almaları gerekmektedir.
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Konu HER SAYFADA AYNI REKLAM!!! 2012-07-01 (14:14)
HER SAYFADA AYNI REKLAMI YAPMISSINIZ! INSANLARI GEREKSIZ YERE KORKUTMAYIN! DIGER SAYFALARDA PAYLASTIGIM MESAJIMI BURADADA PAYLASAYIM!!

yine universite sinavi donemi geldi yine sirket ve kibristaki ozel universiteler ogrenci avina cikti... bahsi gecen telefon numarasini bir agabeyimize arattirdik, kibristaki bir universite yetkilisine ait. ben polonyadan mezun oldum arkadaslar denklik sorunuda yasamadik. birincisi hukuken lys, oss, oys puanlari her donem degistiginden hukuki olarak denklik kriteri degildir. ikincisi bu mesaj bulgaristan, romanya, azerbaycan gibi schengen dahilinde bulunmayan ulkelerde egitim alan ogrencileri baglar. polonya ile turkiye arasinda tum schengen ulkeleri ile oldugu gibi 2010 senesinde yapilmis olan bir egitim denklik anlasmasi vardir. turkiye kendi ogrencilerine yeterli sayida yerlesim imkani sunamadigindan polonyadan okul kabullerinde kolaylik ve ogrenci amacli polonyaya gelecek ogrenciler icin vizede kolaylastirma talep etmistir. her sene onlarca mezun yok denkligi almakta coguda turkiyede taban puani gecmemis. Polonya universitelerinde egitim alacak ogrencilerin dikkat etmesi gereken kriter sudur. turkiyede taban puani gectiyseniz Polonyada egitim sonrasi Turkiyeye dondugunuzde herhangi bir denklik sinavina girmezsiniz. Turkiyede taban puani gecmediyseniz denklik anlasmalari Polonya universitelerini tanidigi icin sizi basvuru sahiperinin %90dan fazlasinin elini kolunu sallayarak gectigi yok denklik sinavina alirlar ki bunada acikcasi devlet memuru olacaksaniz ihtiyac var. Varsova teknik universitesinden mezun bir adam ozel bir sirkete girerken kimse ona yok denkligini sormaz.. Turkiyede bir suru Alman, Fransiz muhendis var ise girerken YOK denkligi mi aliyorlar Çok mutlu Yok denkligi devlet memuru olmak isteyenler icin bir kriter olabilir ilerde kalkip ODTUnun 200 sira ustunde bir okuldan mezun oluncada zaten devlet memuru olmazsiniz bugun mezunlari avrupada minimum 2000 euro maasla ise giriyor Turkiyedede buyuk holdinglerde calisiyorlar.Ayrica yurtdisinda sigorta primleriniz odendiginden eger dogru hareket ederseniz yurtdisinda calistiginiz ve okudugunuz icin askerlikten muaf olup parali askerlik yapabilir polonyada egitiminiz dahil 5 sene toplam ikamette zaten polonya vatandasligi dahi alip baska ab ulkelerine yerlesebilirsiniz. yani acikcasi biraz genis ufuklu olmak, turkiyed ebu kliselesmis yok denkligi vs laflarindan ziyade en iyi kariyeri nasil yaparima konsatre olma zamani. Kibris universitelerinin sizi cekebilmek icin ellerindeki tek reklam malzemesi olsa gerek YOK denkligi meselesi... Bu sayfa Varsova Universitesi ile alakali bilgilendirme sayfasi, her sayfaya ayni mesajin kopyalanip yapistirilmis olmasi ne uzucu... Keske burayi ogrencilerin ve mezunlarin birbirine bilgiler verdigi bir sayfa haline getirebilsek ve bu tipte kar amaci guden kuruluslari suradan yollasak... polonyadaki denklik sistemi ve detayli bilgi icin kendi avukatlari ve dansimanlari olan polonya turk ogrenci ve akademisyenler derneginden sorularinizla yardim aliniz. polonyada bulunan sabit kurumun yokle yuzlerce yazismasi var bu ornekleri sizle isterseniz paylasirlar.Bu sayfada polonyada olan, Polonyayala alakali olan ve kar amaci gutmeyen insanlarin mesajlarinin paylasilmasini istiyoruz, lutfen kar amaci ile mesaj paylasimini durudurun ve ogrencileri gereksiz yere korkutmayin. ben mezunum denkligimde var!!!
dernegin sayfasi:
http://www.facebook.com/groups/161862310538641/?ref=ts

ayrica egitim amacli danismanlik ve hukuki danismanlik isteyen arkadaslar icin Polonyada bulunan tek lisansli Turk kurumun sayfasinida postaliyorum:
http://www.polonyaegitim.com/
Konu TAM TERCIH DONEMINDE 2012-07-01 (14:26)
Yine tam tercih doneminde kibris, bulgaristan ve benzeri kaliteli egitim sunamayan okullar boyle luzumsuz ve tam sayfa mesajlarla burda reklamlarini ustu kapali yapmaktalar. ilimli bir mesaj atmaya ve hatanizi gostermeye calisacagim. bu sayfada yuzlerce yurtdisinda egitim alan yada bizim gibi alip mezun olmus insan var, yani yuzlerce ogrenk var. bu sayfada bir sirket yada kurum reklami yapilacaksa sag sol ve ust taraftaki bannerlara reklam verilmekte. bilgilendirme amacli mesaj atilacaksa konu basligi ile alakali bir mesaj atilmakta ornegin Varsova universitesi konusunun altin akalkip almanyada soyle fransada soyle bu belge gerekir gibi bir mesaj atmaniz absurt. polonyada egitim alip bende bir sure disislerind ecalistigim icin denklik amla luzumu gormustum. fakat arkadasimizin yazdigigi gibi ozelde calisacak kisiler icin bunun bir onemi olmasa gerek... turkiyede uluslararsi sirketlerde calisan polonyali arkadaslarimizda var onlrda yok denklik sinavina girmiyor herhalde ise girerken. yok denklik sinavi turkiye cumhuriyeti vatandasi ve memuriyet yapmak isteyen ogrencileri baglar. birde denklik denklik denilen seyde alinmasi guc birsey degildir eger turkiye ile akademik denklik anlasmasi olan bir ulkedeyseniz. ornegin bulgaristan, romanya, ukrayna ve azerbaycan gibi turk ogrencilerin tercih ettigi ulkelerde okuyrosaniz buyuk denkli sorunlariyla karsilasabilrisiniz cunku bu ulkelerle akademik anlasmalar mevcut degildir fakat polonya bu noktada bizim ogrenci gondermeyi talep ettigimiz ve ulkemiz tarafindan teklifle yapilmis bir akademik anlasma mevcuttur. turk ogrenciler taban puani gecerse denklik sinavi zaten gerekmez bu yeni bri bilgi degil kimse icin, taban puani gecmeyende illa emmur olacaksa denklik sinavina girer yada bir yaz okulunda 2 ay turkiyede fark dersleri verir... yani sadece bunun icin kalkipta kibrista egitim mi alinir Gülümsüyor
Konu YOK Denkligi 2012-07-01 (16:21)
AHMET OZMACUN BIRAZ DAHA FAZLA KITAP VE GAZETE OKUYUN!!!
POLONYA BIR AB UYESIDIR SANIRIM BILGINIZ YOK!

Kendi mesajinizin 1. maddesinde zaten AB ulkelerinin yokun denklik uygulamasindan muaf oldugunu belitmissiniz...

2011-2012 öğretim yılında kendi imkanlarıyla ........ AB’ye üye ve aday olan ülkeler ile Avrupa Ekonomik Alanında üye olan ülkeler hariç yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyenlerin diploma denklik başvurularının değerlendirilebilmesi için 2010-YGS / LYS’ ye girmeleri ve ön lisans programları için ilgili puan türünde 140,000 veya daha fazla, lisans programları için ilgili puan türünde 180,000 veya daha fazla puan almaları şartı aranacaktır.

Yani Polonyanin denklik sorunu olmadigini kendiniz yazmissiniz ozaman neden burada butun sayfalara reklam icin kopyala yapistir ayni mesaji yaziyorsunuz?? Milletin kafasini karistiriyorsunuz?

Ayrica Polonyada Lehce hazirlik sonrasi verilen belge nostrifikasyon islemi sonrasinda zaten sizin yazdiginiz gibi abitur(matura) olarak Turkiye tarafindan taninmaktadir ve adaylar YGS / LYS’ den minimum 180 puan alma koşulunu yerine getirmiş sayılırlar.
Bu verdiginiz bilgiler Polonyada devlet universitelerind eokuyacak adaylar icin bir onem arzetmiyor...

YOK denkligi konusunu acikcasi bende bilmedigim icin 6 ay kadar arastirdim. Seneye Polonyada egitim gorecegim ve bunla alakali sorun yasamak istemedim.
Yokten gayet acik bir yanit aldim, ab uyesi ulkelerde egitim gorecek adaylarin artik birakin taban puan almayi turkiyedeki secme sinavina girmelerine dahi gerek yok...
cok luzumsuz ve yeni adaylarin kafasini karistiracak bir mesaj atmissiniz.
ZATEN SANIRIM AMACINIZDA KAFA KARISTIRMAK!!!
Konu Cok Guzel Paylasim 2012-07-01 (16:43)
Cok guzel bir mesaj ve paylasim olmus Baran.
Yok denklik yonetmeligi degisti, AB ulkelerinde alinmis diplomalarda artik Turkiyedeki yerlesme sinavi sonucu onemini yitirdigi gibi fark derslerle alakalida kolayliklar getirildi. Yani AB sinirlari icinde bir ulkeden alinan devlet universitesi diplomasinin direk denkligi var!

Fark dersi olan bolumler icin durum nedir?
ornegin hukuktan mezunsunuz, haliyle turkiye hukukuyla avrupa hukuku farkli ve fark dersleriniz muhakkak olur hemen mezun olunca YOKe basvuruyorsunuz size gosterilen bir universite 1-2 tane fark dersi yapip denklik aliyorsunuz.

Diger dallarda ornegin bilgisayar muhendisliginde, iktisatta, isletmede yada uluslararsi iliskilerde diplomaniz direk denk sayiliyor. Hangi devirde yasiyoruz artik, dunya globallesti yok oyle eskisi gibi evrak kalabaligi ve bekleme. Bunla alakali yuzlerce haber yapildi zaten.
Mantiken Turkiyenin en iyi universitesi ODTUnun yuzlerce sira uzerinde bir universiteden mezun olunup sonra turkiyede sizin denklik sinavina sokulmaniz zaten gulunc bir uygulamaydi artik ortadan kalkti allaha sukur ve senelerdir uygulanmiyor.
bu seneye dair bir videoyu ve size konuyla alakali detayli bilgi verebilecek polonyada bulunan tek lisansli kurulusun internet sayfasini paylasiyourm.

YOK denkligi ile alakali haber:
http://www.youtube.com/watch?v=8q9AGtYPufU

Polonyada size detayli destek verebilecek kurumun sayfasi:
www.polonyaegitim.com
1 defa değiştirildi En Son: 2012-07-01 16:45:38