Konu kırgızistanda --gerçek yaşam-- doğruları yazın lütfen !!! 2008-05-15 (12:07)
evet dogruları yazalım diyorum çunku bazıları yalan yanlış şeyler yazarak kırgıztana gelmeyi düşünen arkadaşlarımızı kandırıyorlar desem doğru olur.bunların nedenini tek tek sayacağım.

1-şu anda bişkek ucuz bir şehir değil.eğer ki ilil ki kırgıztana gelmeyi istiyorsanız celal abad şehirindeki universiteler hem iyi hem bu şehir en ucuz şehir.ama yinede fazla ucuz sayılmaz.arkadaşımız yazmış 1 odalı evin kirası 110 dolar iye meak ediyorum acaba 2 sene önceden mı bahsediyor yoksa kandırmayamı çalışıyor.kandımaya çalışıyor diyorum çünkü şu anda o vatandaşın yazdığı kadar çok türk olmadığı için bir takım kişiler burada türklerin çoğalıp kendi ekmeklerine yağ sürülmesini istiyorlar.bunları yazıyorum çünkü kandırılmanızı istemiyorum.bişkekte evler 1 oda denilddiği zaman içinde yalnızca 1 mutfak,1 banyo(içinde tuvalet) vardır ayrıca odalar genellıkle küçüktür ve şu anda ki fiyatını söylemek istiyorum.1 aylığı 200-220 dolar.genellikle 1 odalı evler çok odalı evlere oranla daha pahalı oluyor.toplam 2 odası olan bir ev ise,yine 200 lerden başlayıp 300 lere kadar değişiyor.ve gelelim toplam 3 odası olan 1 eve yani 2 odası var ve birde televizyon odası var böyle bir ev 350-500 ve dahada atabiliyor yerine göre ev eskimi yenimi? ------------- bunları anladınız umarım sıra yemeklerde

2-evde kaldığınız zaman adam başı size düşen aylık yeme içme parası ve her evde elektrik su parası ev sahibine ait olmuyor.aylık 150 dolar ve buna dışarda aylık normal harcasanız 150 dolar cep harçlığı olsa 300 dolar zaten eğer bişkeke gelirseniz bunu göreceksiniz.----------bunlarda tamam

3-sıra en önemli şey olan----- güvenlik----- bunu belirtmek istiyorum çünkü bu burdaki en önemli ve en kötü şey.arkadaşımız yazmış akşam dışarı çıkarsan 100 de 50 ihtimal tehlikeli.demek ki bu arkadaş hiç dışarı çıkmamış ya da matematik bilmiyor ayrıca çıkanlardan gerçek olaylar duymamış.kışın saat 5 ten sonra dışarda kalmak 100 de 60 ,6 dan sonra kalmak 100de 70 ve 7 den sonra kalmak ise 100 de 100 tehlikeli belki inanmıyorsunuz ama bu abartı değil bizim istanbulumuzda nasıl zannediyorsunuz.ayrıca burada siz yabancısınız.türkleri zengin lolarak görüyorlar ve burada her zaman gündüzleri 100 de 50 tehlikedesiniz dediğim gibi akşam hava karardıktan sonra saatine göre bu tehlike artıyor.çünkü burda akşamleyin sokakta pek fazla kişi olmuyor.-----bunada ok.

4-diğer bir konu kızlardı burada bir türkün bir kırgız kızı ile gezmesi en tehlikeli şey.çünkü türkleri çoğu kişi sevmiyor kızlarda dahil bunlara.her an dayak yiyebilirsiniz ve yiyenlerde çok oldu.ve burda 1 kişiden yemeyeceksiniz o dayağı hastanede kaç gün kalırsınız tabi ölmezseniz.belki abarttığımı düşünüyorsunuz ama bunlar acı gerçekler.kimse burda türkleri olağanüstü erkek olarak kültürlü erkek olarak görmüyor.sadece paraları olduğu için bakıyorlar.ve burada mafyada çok kızlara inanıp onları evinize alırsanız sonuçlarını bilmeseniz daha iyi olur.yani kızların anlaşmalı olduğu insanlar hatta polisler var.burda avrupadaki gibi cinsellik o kadar kolay değil.ve ayrıca burdaki kızların çoğu hasta aıds li de var ama gerçekten adını hiç duymadığınız hastalıklar var burda.ve hastaneler çok iyi değil normal özel hastanelere gidebilirsiniz paranız varsa.belki içinizden prezervatif kullanırım diyenler olacaktır ama onu kullanan bir arkadaşım ne olduğunu bilmediği bir hastalık yüzünden nasıl tedavi gördü inanamazsınız.bu yüzden burada en ıyısı hiç yapmamak.illaki istiyorsanız bilmem sonuçlarına katlanırsınız.çok fazla uzatmakda istemiyorum zaten e mail adresime sorularınızı yazabiirsiniz cevabını geçde olsa mutlaka alacaksınız.--------------

5---burdaki en kötü ve en çok olan şeylerden biriside ---hırsızlık--- tanıdıgım bir arkadaşımın 2 kere cep telefonunu çaldılar.2.çaldıklarında arkadaşımız olayı farkediyor ama adamların 2 side ayı gibi olduklarından bie*şey diyemedigini cebinden telefonu alıp otobüsten indiklerini söylüyor.burada genellikle otobüsler çok kalabalık olur ve telefonlar ya burda ya da pazarda çalınır.adam senin elinden telefonu nu aldıktan sonra ne yapabilirsin adam bu benim telefonum dese bide seni orda bana hırsız mı diyorsu n diye bi güzel dövse ne yapacaksın.bunları iyi düşünmek lazım.

6--burada para verincede kimse kimseyi geçirmiyor.istisnalar olabilir geçirse bile bu okulu boş bitirsen ne olacak daha sonra ne iş yapacaksın.unutmadan burası kışın çok soguk oluyor bu sene -40 ve 45derece oldu.yiyecek içecek benim gördüklerime göre türkiyeyle hemen hemen aynı sadece et biraz ucuz onu da herkes yemiyor.güvenmedikleri için.

7--benim buraya gelecek olanlara en 1. tavsiyem bu sene zaten puanlarda düştü ama kazanamazlarsa gelecek sene tekrar çalışıp türkiyeden bir üniversiteyi kazanmaları.çünkü burda heran tehlikedesiniz ayrıca ailenizden uzaksınız.benim buraya gelmem çok değişik ama daha sonrada geri gitmek olmadı.bu sene 2 arkadaşım okullarını 2.sınıfta yarıda bırakıp türkiyeye gittiler tekrar çalışıyorlar ve sınava girecekler.zaten bu sene manas ünıversitesi dışındaki ünıversiteleri kapattılar .burda çok olaylar oldu ögrencileri okuldan attılar.bu yüzden sadece manas var diyorlar.son olarak gelmezseniz ii olur ama gelirseniz beni bulunnnnnn..siz bilrsiniz !!!
ozan614@mynet.com
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Konu 2008-07-12 (21:59)
Arkadaşlar ben öss de tercih yapacak adayları uyarmak istiyorum artık bunu kendime görev bildim. kırgızistan eski bildiğiniz kırgızistan değil herşey çok pahallandı hatta bazı ürünler türkiyedekinden bile pahallı ve burayı tercih ettiğinizde burs bulmanız çok zor başbakanlık bursuda yurtdışında olduğundan verilmiyor ben 350 dolarla geçinemiyorum. Ayrıca profösör açığıda var. Ben sizi uyarmak için söylüyorum sonra çok üzülürsünüz. Keşke benide böyle uyaran biri olsaydıÜzgün
Konu 2008-07-13 (20:26)
1- pahalilik konusunda haklisin eskisi gibi kesinlikle değil...ama yine de ev kiralari normal..bence bişkek diğerlerine göre daha iyi bi şehir..

2- harcamalar biraz daha artabilir, dediğim gibi herşey biraz daha pahalilaşmaya başladı

3- güvenlik konusunda insanlarin cok **** cektigini duydum..dayak yiyen türkler çok geldi kulağıma..ama şu da bir gerçek bu dayak olaylarının %50 sinden çoğu kendilerinin davranislarindan kaynaklanmakta..inşaat işçileri vs.. konu çok uzar hiç girmeyim..
akşam dışarı çıkılmaması daha iyi olur(ozellikle tek)

4- ne yazik ki her ulkede oldugu gibi burda da sevmiyorlar bizi..kimse kusura bakmasin uzulerek soyluyorum ama gercek..turklerin gerek kırgız olsun gerek kazak olsun gerek rus olsun bayanlara bakış açısı belli..''oro...''
yaşayanların çok büyük yüzdesi bu şekilde düşünüyor..sonrasında dayak ta kaçınılmaz olur,ölüm de...işin b.kunu çıkarıp insanların limitlerini zorluyorlar,olan olaylar doğal..
para konusunda da sonuna kadar haklisin..türkler paralidir mentalitesi var yerel insanlarda..ogrenci icin bazen zor oluyo

5- hırsızlık hakikaten var,kötü bişi..dikkatli olmak lazim

6- para her daim kapıları açıyor arkadaşlar..ama dediğin gibi okumaya gidiyosan bir istisna olmadıkça adam gibi vermek lazım sinavlari..neden gelindiği hiçbir zaman unutulmamalı..
Soğuk oluyo tabi ama -40 yada -45 sadece bir kaç gündür..ortalama -10 dur kış sıcaklığı..inanılmaz soğuduğu günler de olur ama...yiyecek hemen hemen aynı ama içecek kesinlikle daha ucuz..cikolata,coca cola cok daha ucuz diyebilieceğim baştaki gıda urunleri..
et kalitesi tartışılır ama bilindik bir yerden alınırsa bir sorun çıkacağını zannetmiyorum..

7- eğer Türkiye'de abuk subuk bi şehire tutuyorsa puanınız ve gitmeye niyetli değilseniz,rusca öğrenip yurt dışı eğitimi almak istiyorsanız gelebilirsiniz..son çareler arasında gösterilebilir ama çok kötü bir yer DEĞİLDİR..

NOT : bu yazıyı yazan arkadaşıma teşekkür ederim..
güzel bir şekilde yaşananları ve nasıl yaşanması gerektiğini yansıtmış..
gerçekleri yazmak buraya gelecek insanları uyarmanın en iyi yoludur..herkes cok dikkatlice düşünsün ve kararını öyle versin...

Herkese bol şans..
Konu ama çok fena abartın!!!!!!!!!!!!!!!!! 2009-10-25 (19:58)
şimdi gerçek yaşamdan söz ediyim size KİRGİZSTAN orto Asiyanin İsviçresi bir kere !

Kırgız insanlarinda insanlık halya var!

sizler yazdiklariniza dikkat edin çok yalan şeyleri yaziyorsunuz çok ayıp!

Benim tanıdıgım çok türk arkadaşlarim var hepsi acayıp memnun Kırgızstandan. Arkadaşlarimdin içinde ögrencisi da var yatırımcısı da var yanı hata bir arkadaşim o kadar memnunki 4 senedir Bişkekte yaşiyor ve kırgızca bile konuşuyor.

Yemekler hakinda lezet olarak çok dogal etlerimiz dünyanin en lezetli etidir, fiyat olarak Türkiyeden çok ucuz !!!! Ama tabi eger lüks yerlerde yerseniz o başka ozaman lüks için ödemek lazim .

Kiralik Daeireler çok ucuz 110-200-300 dollar gayet iyi bir fiyat ! bence turkiyenin 1+1 daerelerinden daha iyi iç mimarı .
Ve 100 veya 200 dollar verip te Saray da kalacagınızı sanmıyın lütfen !!!!!!

Kirgiz kizlari hakinda çok kötü bir hikaye yazmişsiniz hepsii yalan şimdi incelemye başlarsak türk bayanını yaninda kırgız bayanı melek kalir onu sizde çok iyi biliyorsunuz fazla abartmıyın lütfen !!!!
kırgız kızlarda aids var diyorsun sen orda Kadın doktorumuydun Mr. Green yoksa saçmalama bütün dünyada var bu hastalik.

Hastaneler hakinda kırgızstan çok titiz bu eski KOMUNİZMDEN KALMA, kim olursa olsun yabancilar dahil ilk yardim kesinlikle alırsınız ! her sene tadilat yapiliyor kesinlikle kokmuyor hastanenin içi , ben türkiyede yaşiyorum her şeyden haberim var Devlet hastaneler leş gibi kokuyor yani bana anlatmayın yalanlari !

Hirsizlik türkiyede hiç mi yok offfff ya ne kadar büyütüyorsunuz !yaşli insanlar gibi
sanki bir pembe ülkeden gelmiş gibi kırgızstanı anlatıyorsunuz !!!!!

Tamam uzaklara gitmeden şimdi türkiyede olan olaylardan haberinizmi yok erkek arkadaşin tarafından kafaniz kesilebiliyor, abisi kardeşini evinde biçaklıyor neden çay vermedi diye yani böyle olaylar burununuz dibinde oluyor.
Kirgizstanla Türkiye karşilaştirdiniz zaman Türkiyede tehlike orani daha fazla siz daha iyi bilmeniz lazim gerçekleri .

SAYIN ARKADAŞLAR BÖYLE YORUMLARA KESİNLİKLE İNANMAYIN ÇÜNKÜ GERÇEKTEN BÜYÜTÜLMÜŞ HERŞEY , KÖTÜ IRK YOKTUR KÖTÜ İNSANLAR VARDIR !!!!!!!!!!!!!!!!
BEN MESELE ÇOK ÜLKELERE GİTTİM VE NEDENSE KÖTÜ İNSANLARLA KARŞİLAŞMADİM , KÖTÜ İNSANLAR ZATEN BİR BİRİNİ UZAKTAN TANIYOR VE BULAŞIYORLAR ONUN İÇİN FAZLA KAFANİZİ YORMAYIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Konu oooo çok feci 2009-11-13 (22:37)
Merhabalar arkadaşlar
öncelikle Kırgızistan bir orta asya ülkesi ve diğer tüm orta asya halkları gibi tabir-i cayizse dağdan yeni inmiş bir halka sahip. Ülke nüfusunun büyük bir çogunluğu kağıt üzerindde okumuş, kağıt üzerinde okumuş diyorum çünkü 70 yıl egemenliği altında kaldığı SSCB'yi (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) tanımlayamayacak kadar cahil bir halklar Bknz: Laura Salbaeva (Laurahabib) Hastaneler hakinda kırgızstan çok titiz bu eski KOMUNİZMDEN KALMA, kim olursa olsun yabancilar dahil ilk yardim kesinlikle alırsınız ! her sene tadilat yapiliyor kesinlikle kokmuyor hastanenin içi , ben türkiyede yaşiyorum her şeyden haberim var Devlet hastaneler leş gibi kokuyor yani bana anlatmayın yalanlari !
madem ki burada birilerine birşeyler anlatmak için toplandık bilgimizi paylaşıyoruz bu konu hakkında merkları olan arkadaşlara şunu söylemek istiyorum burası okumak için gelinecek bir yer değil zaten 2008 yılı itibarı ile buraya türk ortaklığı olmayan üniversitelere öğrenci alınımı durduruldu. Sosyal olarak burada gece hayatı, fahişeler, ucuz içki, ucuz sigara, arıyorsanız buyrun Kırgızistan Türkiye'ye 5:30 saat 7000 km uzakta duruyor fakat şunu da unutmayın gelicekseniz gece karanlık çöktükten sonra sabaha kadar dışarı çıkamazsınız, bir gün birisi paranızı, telefonunuzu, pc'nizi vs gasp ederse şikayet edicek hiç kimseniz olmayacak, bir gün siz yolda yürürken bir polis kimlik kontrolü için yolunuzu çevirecek bütün herşeyiniz normal çıkınca sizi ona saldırmanız için(para alabilmek amacıyla) kışkırtmaya çalışacak.
Bu ülkeyi mafya vari bir sistem ile yönetiyorlar şu an baron Bakiev don ise oğlu Maksim buradaki olayların siyasi boyutlarinı burada anlatmam için bana günler gerekir. Sizin de sırf bu yüzden buraya gelip deneyim yapmanızı önermiyorum bu sebeple bence Joma Nazpary'nin Sovyet Sonrası Karmaşa Kazakistan'da Şiddet ve Mülksüzleşme kitabı size yardımcı olacaktır.
Konu yalan dolan cumhuriyetler birligi 2009-12-10 (17:28)
yaa gardaşlarım biliom o sovyet vaktini kafamı s..... yorlar sovyet vakti yok boyle iyiydi yok bole guzeldı yaa ewinizde piyano war kıcınızı yıkayacak su yok global dünya mahrumlarıı sıkıyonuz arkadas baküde zehirlendi hastaneye goturduk acilde giriste kişi bası 1 er manat aldılar gırıs cıkıs 10 manat werdm acile girş parayla kimmi kandırıyonuz sarhos kafyala tercih yaptım tercih hataları gitmeyin derim kimseye hiç kimse güwenmesn Türkieyedeki bekleyenine kız arkadasınız warsa hiç tercih etmeyin boynuzu yersiniz benden demesi yasanır bi yer deil yaa Türkiyede yasayan adamın bi hayat standartı oluyor harbi bunu ciddi diyorum illede okucam diosanız ......GİDİN ACIK OGRETİM YAZIN EN AZINDAN DIPLOMANIZ DENKLİK MENKLİK UGRASMASSINIZ.....anadolu unıwerstesi yazıyor diplomayı gordm bi dhha kafama wurdm ben acık ogretm fln yazmıo kasmayın ailenizide illede yurtdısına gidecem diosanız gidin bura werceniz parayı alın kıbrısa gidin benm okul 4000 $ kıbrısta aynı paraya okul oldunu sonradan ogrendm we bzm ew antalyada hafta sonu bile gelirdm simdi yılda bir kere gidebiliyorum... anlayın cekilir cile deilllllllllllllllllll.....
Sayfa / 15
12345 … Sonraki SayfaSon Sayfa