Konu Yatay geçiş yapmak isteyenler için hiç bir yerde bulamayacagınız altın bilgiler!!! 2008-10-06 (21:57)
1. yatay geçiş niyetiniz olduğunu asla hocalara belli etmeyin. En iyi dediğiniz hoca bile sizi bu yüzden bırakabilir.
2. yatay geçişler için gerekli olan not ortalaması bölüme göre değişiklik gösterir. Örneğin sosyal bilg. Okuyorsanız 65 ortalamayla bile istediğiniz yere geçebilirsiniz. Ama sınıf öğretmenliği okuyorsanız 75 ortalama ile erzuruma bile geçemezsiniz. Ben sosyal bilgiler okuyorum 62 ortlama ile ege bölgesinde 4 yere başvurdum 4 üde kabul etti. Arkadaş sınıf öğretmenliği okuyordu 77 ortalama ile Erzurum bile kabul etmedi.
3. yatay geçiş birazda şans işidir. 60 ortalama ile ankaraya giden arkadaşları bilirim ben. Bu üniversiteler kayıt için ücret istiyor ve popüler üniversiteler. Bu yüzden beni almazlar diye başvuran olmuyor. Gidin başvurunuzu en iyi üniversitelere yapın.
4. yatay geçiş yaparken geçiş için ücret isteyen üniversitelere başvurun derim ben. Çünkü sırf 100 YTL istediği için bu üniversitelere kimseler başvurmuyor.
5. başvuracagınız üniversiteler bizzat başvurmanızı isteyen üniversiteler olsun. Yani posta yoluyla başvuru kabul etmeyen üniversiteler olsun ve başvuruya kendiniz gidin. Çünkü bunu isteyen üniversitelerin kontenjanları hep boş kalıyor.
6. ilk dönem yatay geçiş yapmayı aklınızdan cıkarın. Yeni akademik takvimle bu imkansız hale gelmiştir. Daha sizin sınavlarınız sonuçlanmadan diğer üniversitelerin başvuru süresi doluyor. (bilerek yapılmış bir olaydır bu)
7. yatay geçiş için ihtiyacınız olan belge transkript belgesidir. Bu belgeyi okulumuz kolay kolay vermez. O yüzden öğrenci işlerinin hergün yakasına yapışıp istemeniz gerekiyor. (bu belgeyi cıkartmak onları sadece 40 saniyesini alıyor)
8. başvuru yapmadan önce üniversitelerin başvuru şartlarını iyi okuyun. Mesela bazı üniversiteler ÖSS puanı istiyor. ÖSS puanınız yetmiyorsa kontenjan boş kalsa bile almıyorlar.
9. Üniversitelere başvurmanız için not ortalamanızın en az 60 olması gerekir. Ama korkmayın kontenjan boş kalırsa bu ortalama 50 ye kadar çekilebiliyor.
10. Gittiğiniz yerin ders geçme notu sizin okulunuzun ders geçme notundan yüksek bile olsa, gittiğiniz yerde hiçbir dersi alttan almazsınız. Herkes bunu gündeme getiriyor ama yanlış biliyorlar inanmayın.
11. Eğer eğitim fakultesinde okuyorsanız müfredat her yerde aynı olduğu için gittiğiniz yerde hiçbir dersi alttan almak zorunda kalmazsınız ama başka fakultelerde okuyorsanız en az 4 dersi alttan almayı göze almalısınız.
12. Gittiğiniz yerin İngilizce hazırlığı olan bir yer olmamasına dikkat ediniz. 1 seneniz boşuna geçebilir.
13. Size neden bu kadar çok ders çalışıyorsun diye soran olursa cevabınız: “ %10 a girip harç ödemeyeceğim” olsun. Yoksa şüphelenirler.
14. Kartsa ders geçmenin diğer üniversitelere göre daha kolay olduğunu savunurlar. Ama buna sakın inanmayın diğer üniversitelerde daha kolay. Bu geçiş yapamayıpta kılıf uydurmaya çalışan arkadaşların sözleridir.
15. Yatay geçişi sadece güzel şehir ve ortam bulmak için yapmayın. Bence yatay geçişi gerektiren 1. sebep diplomanızda yazan üniversitenizin adıdır. Herkes KPSS yi kazanacak diye bir şey yok , çok azımız kazanacağız ve dershanelerde vb yerlerde çalışmak zorunda kalacagız . Bu gibi yerlere başvururken ilk sordukları şey üniversitenizin adıdır.
16. 1. sınıfta yata geçiş yapmak biraz zordur çünkü başvuru yapan çok olur. 2. sınıfta ortalamanız taban bile yapsa tüm üniversitelerin sizi kabul edeceğinden emin olun. Yani 1. sınıfta yapamadım diye su koyuvermeyin ve çalışmaya devam edin.
17. Gideceğiniz üniversiteyi iyi seçin arkadaşlar arasında hep bir söz dolanıyor “her yer kartsan iyidir” Bu söze inanmayın sonra karsı mumla ararsınız .
18. Hocalara ne cok yakın davranın nede çok uzak. Yani hocalar sizin kagıdınızı okurken sizin kim olduğunuzu bilmesin.
19. Eğer bir dersten kalmışsanız mutlaka gidin hocayla konuşun. Bu benim hiç hoşuma gitmeyen bir şey ama hocaların çoğu zaman iyi anına gelip ders geçenleri bilirim ben.
20. Yatay geçiş çok karmaşık bir iştir. Gideceğiniz üniversite sizi kabul etse bile belgeler vb. şeylerle çok uğraşırsınız. Ee gülü seven dikenine katlanacak.

Daha fazlası için msn ekleyebilirsiniz seve seve yardımcı olurum. Beni tanıyan tanır bu konuda Karsta benden daha fazla bilgili kişi yoktur Gülümsüyor

Arkadaşlar konuyu açalı neredeyse 5 sene olmuş. MSN den cevap veremiyorum malesef. Artık MSN kullanmıyorum.

İletişim için cng_brk@hotmail.com adresimi facebookta aratırsanız bana ulaşabilirsiniz.
2 defa değiştirildi En Son: 2013-02-01 22:37:31
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Konu 2009-10-23 (03:58)
Konuyu açalı 1 yılı geçmiş. inşallah yardımım dokunmuştur.
Konu 2010-05-21 (03:53)
konu hakkında harika bilgiler vermişsin tebrikler
ben dediklerini destekleyici bi kaç bişey demek istiyorum

-> okuduğunuz okul ile başvuracağınız okul ile mutlaka müfredat uymasına dikkat edin
eğer bu olmazsa başınız derde girebilir
yani öyle arkadaşlar olduki 1 yıl içinde 8'e yakın dersi alttan aldılar sırf yatay geçiş sonucu müfredat uyuşmazlığından dolayı ve çok sıkıştılar, uğraştılar.
eğer müfredat tam olarak uyarsa (benim müfredat tam uymuştu mesela) işte o zaman sanki önceki okul devam ediyorcasına kusursuz bir yatay geçiş yapmış olursunuz hem rahat toparlanırsınız ve bu ortalamanızı da olumlu etkiler.

-> "olmaz!, imkansız!" demeyin, yatay geçiş birazda şans işidir.. erzurumdan istanbula, antepten ankara heryere geçiş şansınız var ve geçipde başarıya ulaşan insanlar tanıyorum.. gerekli kriterleri sağlayıp yönetmeliğin usulüne göre hareket eder ve eksiksizce belgelerinizi tamamlarsanız çok iyi yerlere geçiş yapabilirsiniz..

-> geçiş yaptıkran sonra rahatım diyip dersleri bırakmayın.. eğer geçişten sonra dersleri iyi bir şekilde konsantre olabilirseniz ilerde başarınız katlanabilir. sakın geçişten sonra 1. sınıf performansınızı bırakmayın. çünkü geçiş sonrası harika başarılar elde etmeniz olası.

-> sadece "şu şehir daha iyi" diye geçiş yapacaksanız bu çok pasif bir düşünce olur çünkü bir üniversiteyi kaliteli yapan unsur o üniversitenin hocalarının performansıdır.. hocaların profillerine bakmanızı öneririm. hatta öyleki bazı bölümler 100'den fazla öğrenci alarak daha koşuşturmalı bir atmosfer yaratıyor bu ne öğrencinin ne de öğretim elemanlarının işine geliyor. 1 hoca sizin bütün üniversite eğitim hayatınızı yaşanabilir kılabileceği gibi 1 hoca yüzünden üniversite yaşamınız stres ve kaygı dolu geçebilir. hoca çok önemli.. bence buna göre karar vermek inanın herşeyi yoluna koyacaktır..
Konu Özelden Devlete.. 2010-11-25 (11:47)
S.a ben kıbrsta okuyorum tam bursluda yatay geçiş yaparsm eğer ne kadar burslu okuduysm o parayı vermek zorundaymışım anında okulu bıraksamda para vermek zorundayım ne yapmm lazm böyle birşey varmı gerçekten bilgilendirirsnz sevinrm s.a
Konu 2011-01-08 (03:32)
özel üniversitelerden devlet üniversitesine geçişlerde böyle bir durum yoktur. uydurmadır.
Konu 2011-03-21 (22:44)
yatay geçiş yapacagım unıversıtede hazılrık sınıfı var. hazırlık sınavını gecemezsem yatay geçiş olmuyor mu yökün kararına gore bu konuda bılgııs varsa yazssın lutfen
Sayfa / 3
123 Sonraki SayfaSon Sayfa