Konu Vize Nasıl Alınır !! Dikkat Edilmesi Gerekenler [Ayrıntılı Anlatım] 2008-12-23 (23:48)
Kayıt: 2008-10-16 (03:27)
Mesaj: 437
Bulgaristan Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır ? İşlemler Nedir? Gerekli Belgeler Nedir ?


Döküman İçeriği:

-Vize Nasıl Alınır?
-Gerekli Belgeler
-İzlenmesi gereken yollar.

Gerekli Belgeler
1.Müracaatınızın Şahsen Yapılması Gerekmektedir.
2. 2 adet Vize Başvuru Formu
3. Geçerli Pasaport;Vize müracaatı esnasında en az 1yıl geçerliliği olan TC pasaportu gerekmektedir
4. 2 adet Pasaport Fotokopisi
5. 2 adet yeni çekilmiş Biometrik vesikalık fotoğraf (3,5 x 4,5cm ebatında olmalıdır).
6. İşlem Süresi Konsolosluk / Elçilik kararı vermektedir.( 30 Gündür genel olarak)
7. Konaklama şeklini belgelenmesi gerekmektedir.( Örn: otel rezervasyonu) Aslı ve fotokopisi( SofyaTürk ekibinin gönderdiği onaylarda yurt odaları belirlenmiştir)
8. Müracaat sebebini kanıtlayan belgeler, Aile Birleşimi(evlilik cüzdanı), Öğrenim(kabul belgesi) [ Sofyaturk.com ekibinin gönderdiği bakanlık onayı ]
9. Seyahat ve Sağlık Sigortası Aslı ve 1 adet Fotokopisi [Konsloslugun onunde 60 euro cıvarında paraya yapılmaktadır]
10.Taahütname; Aslı ve Fotokopisi [Sofyaturk.com Gönderdiği bazı evraklarda tahutnamelerını vardır.Kontrol ediniz yok ise yeniden olusturmanız gerekmektedir. ]
11. Vize Ücreti 100€ Uzmanlık alanı ile ilgili 200€ Erasmus,Socrates Kapsamında gidenler Muaf.UZUN ANLATIM

Bulgaristan başkonsolosluğu randevulu vize sistemine geçtiği için vize almadan önce belirli bir numaradan randevu alınması gerekmektedir.Peki randevu nasıl alınır.

-İlk olarak Bulgaristan Başkonsolosluğuna ait olan 0212 340 49 49 numarası aranır.Karşımıza otomatik bir sekreter çıkar sekreterin dediklerini takip ederek işlemlere başlanır.

-İşlemlere başlarken dikkat edilmesi gerekenler.

-Telefonu aradığınızda sizlere ödemeyi kredi kartıyla yapma şeklinde bir seçenek çıkar.Ödemeyi kredi kartıyla yapmak için yanınızda VİSA veya MASTERCARD lı bir kredi kartı bulundurun.Telefonu aradınız orada kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçtiniz karşınıza sekreter çıkar sizden bilgiler almaya başlar.Daha sonra RANDEVU ALMA ÜCRETİ OLARAK 21 YTL istenir.Size bu ücreti almak için kredi kartı üzerindeki kart numarası,üzerinde yazan isim,son kullanma tarihi ve kredi kartı arkasındaki güvenlik kodu sorulur.(Kredi Kartı arkasında bir numara yazar bu numaranın son 3 hanesi güvenlik kodudur.).Bu şekilde ödemeyi yaparsınız ve sekreter size bir pin kodu verir

-İşte efendim ücret ödeme yaptınız bu pin kodunu bir kenara not edin.Eğer sizinle konuşurken hatta bir kopma düşme olursa yeniden bu numarayı arayın pin kodu gitme bölümüne girin bu kodu yazın görüşmemiz devam edecek.Eğer görüşmemiz sorunsuz biterse bu pin kodu görüşme sonuna kadar geçerlidir.Randevu alındığını bu pinkodunun işi bitecektir..Gibisinden bir konuşma geçer.

Randevu Alınmasında Son Adım:
Şimdi ödemeyi yaptık ödemeyi yaptıktan sonra sizlerden bilgileriniz alınacak adınız soyadınız telefon pasaport numarası ......... vb birçok şey soracak.Daha sonra bunları aldıktan sonra sizlere gerekli evrakları tarif edecek.Bunları burada detaylı yazmaya gerek yok çünkü sekreter telefonda ayrıntılı şekilde açıklama yapacaktır.Daha sonra görüşme sonunda size örneği '5 Ocak Saat 9,30 konsolosluğun önünde olun denir.Saat 9,30 da orada olursunuz o vakitte içeriden bir görevli çıkar ve isim okumaya başlar bir grup halinde sizleri içeri alır sizde belgeleri içeriye teslim edersiniz ve vize için başvuru yapılmış olur. Çıkarken size örneğin '6 Ocak saat 11 ' falan içren bir kağıt verirler.O verilen gün ve saatte konsolosluğa gidersiniz vizeniz çıktıysa alırsınız.

Şimdi dikkat edilecek önemli noktalar:

-Arkadaşlar sizlere evrakların içinde sağlık sigortası denecek.Bu sigorta sizleri yol boyunca + orada önemli bir hastalık veya kaza ... benzeri şey olursa sizleri koruyacak.Şimdi sağlık sigortası yaptırırken çok aham şaham yaptırmanıza gerek yok.Örneği AXA OYAK gidersiniz dersinizki 'BEN YURTDIŞI SEYAHATİM VİZEM İÇİN 30.000 € LUK SİGORTA YAPTIRCAM' .Size 30 €-60€ arası makul bir rakamla sigortanızı yaparlar.Yani çok fazla kasmanıza gerek yok

-İstanbul başkonsolosluğundan vize başvuracaklar için önemli nokta.Arkadaşlar belgeleri düzenlemede + vize formunu doldurmada sorun yaşıyorsanız başkonsolosluk sabah açılınca kapı önüne bu işlere bakan 2 tane adam geliyor.Bu kişiler 5 ytl karşılığında belgeleri düzenliyorlar ve formu dolduruyorlar. size eskiğiniz varsa söylüyorlar düzenlenecek,doldurlacak belge varsa hepsine yardım ediyorlar.

-İstanbul başkonsolosluğundan vize başvuracaklar için önemli nokta.Arkadaşlar isterseniz sağlık sigorta konusunda kendinizi kasmayın sabah yukarıda belirttiğim 2 adamdan başka oraya 3-5 seyyar sigortacı geliyor.AIG den.Ayak üstü bu insanlarada 60 € karşılığında sigortanızı yaptırabilirsiniz.Yani kendinizi kasmaya gerek yok.SAdece vize saatinden yarım saat önce orada olursanız iyi olur.

-Fotoğraf olayı önemli.Fotoğrafçıya gittiğinizide 'VİZE İÇİN BİOMETRİK FOTOĞRAF İSTİYORUM' deyin.Biometrik fotoğrafın ölçüleri 3,5 x 4,5cm ebatldır ve rütuşsuz yüzü ve boynu net gören yakın çekim fotoğraftır..

-Belgelerinizi tekrar tekrar kontrol edin.İşlerinizin daha hızlı yürümesi için eksik belge bırakmadan gidin.


Randevu alındıktan sonra size maille tekrar belgeler yollanır.
mail şu şekildedir;Kaynak Kodu:
Kod:

Sn. Başvuru Sahibi,

Aşağıda Çağrı Merkezimiz aracılığı ile yaptığınız Bulgaristan Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu vize başvurusu ile ilgili randevu detayları ve randevu esnasında yanınızda götürmeniz gereken evraklar bulunmaktadır.

Ad : ---
Soyad : --
Pasaport No : ----
Başvuru Yeri : ISTANBUL
Vize Tipi : Uzun Sureli
Randevu Tarihi : 20.12.2008 09:30
Pin No : 20121...........08

1. [ ] Müracaatınızın Şahsen Yapılması Gerekmektedir.
2. [ ] 2 adet Vize Başvuru Formu
3. [ ] Geçerli Pasaport;Vize müracaatı esnasında en az 1yıl geçerliliği olan TC pasaportu gerekmektedir
4. [ ] 2 adet Pasaport Fotokopisi
5. [ ] 2 adet yeni çekilmiş Biometrik vesikalık fotoğraf (3,5 x 4,5cm ebatında olmalıdır).
6. [ ] İşlem Süresi Konsolosluk / Elçilik kararı vermektedir.
7. [ ] Konaklama şeklini belgelenmesi gerekmektedir.( Örn: otel rezervasyonu) Aslı ve fotokopisi
8. [ ] Müracaat sebebini kanıtlayan belgeler, Aile Birleşimi(evlilik cüzdanı), Öğrenim(kabul belgesi) vs
9. [ ] Seyahat ve Sağlık Sigortası Aslı ve 1 adet Fotokopisi
10. [ ] Taahütname; Aslı ve Fotokopisi
11. [ ] Vize Ücreti 100€ Uzmanlık alanı ile ilgili 200€ Erasmus,Socrates Kapsamında gidenler Muaf.

Uyarı :
Lütfen randevu saatinizden 10 dk önce Elciliğe / Başkonsolosluğa geliniz.
Başvuruya gittiğinizde yanınızda cep tel. büyük çanta, Laptop, çocuk arabası gib eşyalar getirmeyiniz, bunları emanet edebileceğiniz bir yer bulunmamaktadır.
Size belirtmiş olduğumuz tüm genel evrakları eksiksiz olarak yanınızda getirmeniz gerekir ancak başvuruya gittiğinizde gişedeki Elcilik / Başkonsolosluk görevlisi özel durumlardan dolayı ek evrak talebinde bulunabilir. Aktarılan tüm evrakların getirilmesi size otomatikmen vize verileceği anlamına gelmez.
Vizeyi teslim aldığınızda vize üstündeki bilgilerin, özellikle vizenin geçerlilik tarihleri ve ad - soyad bilgilerin doğruluğunu hemen kontrol ediniz. Şayet hatalar mevcut ise, derhal vize bölümüne başvurmalısınız.
Sofya Türk Ekibi Dökümanı'dır.
2 defa değiştirildi En Son: 2008-12-23 23:51:40
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Konu pasaport süresi 2009-01-22 (20:25)
Kayıt: 2009-01-22 (19:48)
Mesaj: 2
Ben bu hafta randevu aldım konsolosluktan ikinci defa çünkü pasaport süresini uzatamadım artık pasaport süresinin başvuru tarihinden itibaren 2 yıl olması gerekiyomuş, gelen maildede o şekilde gidicek arkadaşlara duyrulur
yeni bilgi: sigortanında 1 yıllık olması ve vize başvuru formunun doğru biçimde doldurulması gerekiyormuş çünkü en ufak birşeyden bile bir sürü insan geri çevriliyor bu da benden gelecek arkadaşlara bir tavsiye olsun...
1 defa değiştirildi En Son: 2009-01-23 18:19:54
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Konu 2009-01-24 (20:45)
Kayıt: 2005-07-30 (20:27)
Mesaj: 203
Pasaport suresi basvuru aninda en az 1 yil olmalidir siz pasaportu erken cikarmak zorunda oldugunuz icin vize basvurusuna kadar 9-10 aylik olmus olacaktir konsolosluk bu yuzden kabul etmeyor olabilir ve saglik seyahat sigortasi 6 aylik yaptirirsaniz vizenizde muhtemelen 6 aylik olacaktir.randevu icin telefon kullanilmaktadir istanbulda ing bank a vize harci yatirilabilirken edirnede isbankasi kullanilmaktadir tum bu islemleri yapmadan once tekrar konsolosluktan bilgi alin lutfen..
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Konu 2009-01-25 (02:47)
Kayıt: 2008-09-08 (02:35)
Mesaj: 26
bu çağrı duran arkadaşın prensibleri, yazdıkları orada sorunları, soruları olan herkresi ne kadar güzel aydınlatıyor !

sağol !
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Konu 2009-01-25 (13:10)
Kayıt: 2009-01-22 (19:48)
Mesaj: 2
Ad : N****
Soyad : A****
Pasaport No : TR*****
Başvuru Yeri : ISTANBUL
Vize Tipi : Uzun Surei
Randevu Tarihi : 22.01.2009 09:15
Pin No : 200901125*******

3. [ ] Geçerli Pasaport;Vize müracaatı esnasında en az 2yıl geçerliliği olan TC pasaportu gerekmektedir

sigortasıda 6 ay olanları geri yolladılar, 1 yıllık istiyorlar. gelen mailde de pasaportun 2 yıl olması yazıyor. Çünkü telefondada üstüne basa basa sordum bu durumu...
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Konu 2009-01-27 (01:00)
Kayıt: 2008-10-16 (03:27)
Mesaj: 437
Temmuz Ayı gibi pasaportların en az 1 senelik olması isteniyordu. Ve aralık ayından sonra pasaport'un en az 2 senelik olması gerekiyor.Bunun nedeni oturum için Bulgaristana geldiğinizde pasaport suresıde artması.

Aslında çok garip bir sistem. Ve bu sene vizede çok problem yasattılar.Çok şükür bizim arkadaslarda problem olmadı ama yasayan arkadaslar var halen ugrasıyorlar.Bunların bazı nedenlerı var.

Diğer avrupa ülkeleri gibi red vermek için uğraşıyorlar fakat red vermelerınde bır neden acıklayamıyorlar.Misal 6 aylık sigorta yazıyor yolladıkları mailde.veya pasaport suresı 1 senelık yazıyor bunları kendı yazılarındada guncellemıyor bu konuyu vızeye almaya gıden bır sahıs soledıgınde bu kısıye vıze verılmeyecek denıyor.Bu bırının tecrubesınden alınmstır hıcbır sekılde konsoloslukta ters dusmeyın ve gerı gonderdıseler tekrar arkadan sıraya gırın.

Geçen seneki harc ucretlerıne göre 2 katladı denılebılır bu sene onumuzdekı sene ne gıbı degısıklıkler olcak merak edıyorum.

Sercan yorumun için teşekkür ederim yardımcı olmaya calısıyorum.Sorunuz olursa arkadaslar vize hakkında yardımcı olmaya calısırım elimizden geldıgı kadarı ile.

Saygılar
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Sayfa / 13
12345 … Sonraki SayfaSon Sayfa