Konu MAKEDONYA UNİVERSİTELERİ HAKKİNDA HERSEY 2010-01-08 (07:26)
Merhaba Arkadaşlar

Bütün bu bilgileri sizler icin hazirladim Makedonyada Universite Okumak isteyen ögrenciler

sizlere yanliş gilbi veren ve universiteler ile antlasmasi oldugunu soleyen 3-4 firma vardir

bunlarin hic birinin antlasmasi yoktur ve kendileri kandirmaca belgelerle bu bizim resmi

antlasmamiz demektedir . makedonya konsoloslugundan aldigim bilgiye gore türkiyede

makedonya devlet universitelerinin bir resmi antlasmasi oldudu bir egitim danismanlik

firmasi bulunmamaktadir.

Gelelim ana konumuza Makedonyada 4-5 devlet universitesi varken yök tarafindan

Denkligi aciklanan 1 devlet universitesi vardir oda kiril ve metody devlet universitedir

kiril ve metody devlet universitesinde egitim 3 yil muhendislik bolumlerinde ise 4 yildir

yillik universite harc ucretleri 1500 euro ile 3000 euro arasinda degisir . kiril ve metody

devlet universitesinin yurdu yabanci ogrenciler icin yoktur . gidicek kişi kesinlikle ev

tutmasi gerekmektedir. üsküpte ev bulmak cok zordur cunku ufak bir yer oldugu icin

daha yeni insaatlar yapilmakta ve sehir buyumektedir . kiralar ise 120 metre kare bir evde

400 euro ile 900 euro degismektedir. 900 euroluk ev ile 400 euroluk ev arasinda pek fazla

fark yoktur . onemli olan ne kadar uyguna tuttugundur .merkezde 500 euro civarlarindadir

simdi gelelim yaşam konusuna gercekten cok guzel bir yer üsküp her turk vatandasinin

gidip gormesi gereken bir ulke makedonya da nufus 2 milyon olup Üskupun nufusu ise

600 bin civarlarindadir.

gelelim son olarak kayit işlemlerine

Devlet universitesine kayit olmak istiyorsaniz bir kere 1000 euro yu gozden cikarmaniz

gerekiyor. neden peki diceksiniz : kiril metody universitesi kayit icin sizi universite yabanci

ogrenci baskanliginin özel avukatına gonderiyor avukat cebini doldurmadan iş yapmiyor

ve üsküpe gitmeniz ucak biletleri fln hotelde kalma fln 2000 euro harcıyorsunuz

makedonyada bir tanıdıgnız veya bir ögrenci arkadasiniz Gülümsüyor var ise bu işlem daha uyguna

oluyor. onay işlemleri ortalama 45 gun suruyor . makedonya cumhuriyetine girişte size

ögrenci belgenizi sorarlar yoksa havaalanindan geri donersiniz . makedonyaya vize yok

ama vize olmamasi sizi iceri alip almamasi kapidaki polise bagli sonucta

Balkan Üniversitesine gelirsen gercekten son guzel bir universite ve icinde spor komplexleri

türk ogretmenler özel luks yurd odalari ile elbette devlet universitesine bir kac gomlek daha

iyi konumda . okulun ucretleri hazirlikta 3500 euro lisansta ise 4000 euro gelelim yurt

problemine burda sansliyiz Balkan Universitesinin yurdlari vardir ve aylik 100 eurodur

kalma yeri yemek dahildir . Yök tarafindan denkligi vardir . üsküp sehrinin merkezindedir

Kiril Metody Devlet Üniversitesi Resmi Web Sitesi
http://www.ukim.edu.mk/

bölümleri

Mimarlik bölümü

Gıda Bilimleri ve tarimcilik (3 yil )

İngiliz dili ve Edebiyati (3 yil )

İnsaat Muhendisligi

Diş Hekimligi

İktisad bölümü (3 yil )

Bilgi Teknolojileri bölümü (3 yil )

Elektrik Muhendisligi

Ormancilik (3 yil )

Matematik bölümü (3 yil )

Makine Muhendisligi

Tip bölümü

Muzik bilimi (3 yil )

Eczacilik

Felsefe bölümü (3 yil )

Beden egitimi Ögretmenligi

Metalurji bilimi (3 yil )

Veterinerlik

Hukuk (makedonya hukuku )

Pedagoji bölümü (3 yil )

Balkan Üniversitesi (Üsküp) Resmi Web Sitesi
http://www.ubu.edu.mk

Balkan universitesinin bölümleri Bölümleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Bilgi Teknolojileri Bölümü

Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü

Kamu Yönetimi Bölümü

Halkla İlişkiler Bölümü

İngiliz Dili ve Amerikan Edebiyatı Bölümü

Grafik ve Tasarım Bölümü

KAYİT İCİN GEREKLİ BELGELER

1.
Lise Diploması. (Aslı) ! ! ! ! ! ! Göz kırpıyor

2.
Pasaport Fotokopileri. Noter tasdikli (Süresi en az 6 ay veya 1 yıl kalmış olmalı) Göz kırpıyor

3.
12 adet arka fonu beyaz rutüşsüz renkli fotoğraf. (En fazla 6 Ay öncesinin) Göz kırpıyor

4. Muhtarlıktan alınmış ikametgah belgesi. ! !

5. Savcılıktan Alınmış Sabıka Sorgulaması. ! ! ! !

6.
Varsa resmi kurumdan alınmış sigorta belgesi veya özel sigortasına dair belge. !

7.
Yetkili ve kabul edilen özel veya devlet sağlık kurumundan alınmış hem kurum hem doktor kaşeli resmi !
sağlık raporu. (Özel veya Devlet hastahanelerinden veya Sağlık Ocağından alınır.) !

8.
Savcılıktan alınmış bitmiş veya devam eden veya hiç olmamış mahkeme durumu gösterir UYAP sorgulaması Kaydı. (Savcılıktan alınır) Göz kırpıyor

9.
Ebeveyn (Anne veya Baba veya Veli) Yurtdışındaki masraflarının karşılanacağına dair noterden alınmış Taahhütname. (Noterden alınır) ! ! ! ! Göz kırpıyor

Döviz:
(1EUR - 61,75 denardir kolayca resmi döviz büroları ve bankalarda değiştirilebilirsiniz

1 türk lirasi ise ortalama 30 denar yapiyor

tr den gelirken euro yapip gelin tr de makedon denari 1.1 eurodan hesaplanir Gülümsüyor

yuzde 10 zam yapar makedon veya arnavut dovizciler Gülümsüyor

otobüs bileti : 0.5 euro 15 denar 1 tl dir Göz kırpıyor

İklim: Üsküp
Hafif karasal iklimin tipik bir örneğidir. Nispeten soğuk ve nemli kışlar ılık ve kuru yazlar ile karakterizedir. Kışın ortalama sıcaklık 1 ° C ve yaz aylarında ortalama sıcaklığı 30 ° C olduğu Kar yağışı kış aylarında vardir Aralık dan Marta kadar , yağmur ve sis sonbaharda genellikle yani eylül ve Aralıkta gorülür. Yazin ise sicalik 20 ile 35 derece arasinda degismektedir .

Kültür ve Eğlence:
Üsküp, Makedonya kültür merkezi olarak 800 000 vatandaşin yaşadigi güzel ve modern bir kenttir. Kent ve çevresinde bol her ziyaretçinin ilgisini çeken tarihi ve kültürel anıtlar vardir . (www.faqmacedonia.org / seyahat / şehirler / Üsküp; www.exploringmacedonia.com; www.visitmacedonia.com.mk)

Acil numaralar
ÖNEMLİ TELEFONLAR
Polis 192
Üsküp otobüs durağı 2466-011
Itfaiye 193
Hava tahmini 3231-454
Ambulans servisi 194
Tren istasyonu 3164-255
Üsküp Havaalanı 3148-333

T.C. Üsküp Büyükelçiliği
Slavej Planina bb, 1000 Üsküp
Tel : 00389 2 311 32 70
Faks : 00389 2 311 70 24
3 defa değiştirildi En Son: 2011-11-18 14:31:46
Başa Dön Başa Dön   Alıntı Alıntı 
Konu 2010-02-05 (14:11)
makedonyada@hotmail.com öncelikle bu şekilde yardımcı olduğun için teşekkürler ben yüksek lisans için yurt dışını düşünüyorum ancak bunu ailemin durumu iyi olduğu için değil kendim için yapmak istiyorum aksine de ailemin durumu pek iyi değil o yüzden ucuz bi ülke araştırması içindeyim ortalamam iyi alesimde iyi ancak yurt içinde tübitak alacak kadar değil yurt dışında yüksek lisans yaparsam alacağıma hatta ilk sıralarda bile alacağıma inanıyorum bunun için ben en uygun yerlerin bosna veya bulgaristan olduğunu düşünüyorum ancak internetteki bilgiler çok net değil yani tutarlı değil eğer bu konuda bilginiz varsa beni bilgilendirirmsiniz şimdiden teşekkürler...
Şaşkın:
Konu 2010-06-25 (18:01)
Sevgili Allen Araştırmalarınız gayet güzel olmakla birlikte biraz eksik
Türkiyedeki hiçbir danışmanlık ofisinin anlaşması olmadığını yazmışsınız aşağıdaki linklere bakarsanız bizim anlaşmalarımızı görürsünüz.

FON ÜNİVERSİTESİ :
http://www.makedonyadaegitim.com/belgeler/fon-university.html

GOCE DELCEV DEVLET ÜNİVERSİTESİ :
http://www.makedonyadaegitim.com/belgeler/goce-delcev.html

MIT ÜNİVERSİTESİ :
http://www.makedonyadaegitim.com/belgeler/mit-university.html
Konu sözel 2011-06-27 (11:29)
türkiyede sözel bölümü bitirdim makedonyada ünide sözel bölümler neler var bide yaşam tarzları nasıl bi kac bilgi verirmisinn . istanbulla karşılaştırırsak ne gbi + ları ne gbi- leri var
Konu 2011-08-16 (16:04)
arkaslar üsküpde ev kırarları o kdr da pahalı deıl 150 euro-250 euro arası 3 odalı guzel evler war sadece aracı ıle bulunur emlakcı yoktur ..!makedonyada tek bir unıversıte denklgıı war kiril i metodi nedeni ise egıtım kalıtelı ve zor olması..!konsluglluk cok ılgılenmıor anca paosoport uzatırsınız Çok mutlu
Konu Makedonya Üniversiteleri 2011-10-15 (19:14)
Arkadaşlar makedonyada birçok üniversite yök tarafından tanınnmaktadır örnek ben bundan 6 gün önce yöke email attım MIT üniversitesi kurumumuzca tanınmaktadır denildi . yanlız mühendislik okucak arkadaşlar türkiyede denklik sınavınada girmeleri gerekiyr.. bilgilerinize
Sayfa / 2
12 Sonraki SayfaSon Sayfa