Hollanda Üniversite Kabul Şartları

Hollanda'da üniversitelerin kabul şartlarıyla ilgili bilgiler ve açıklamaları aşağıda veriyoruz.
Üniversiteler
Yurt dişi eğitimi için her ülkede olduğu gibi kayıt işlemlerine en az bir yıl önceden başlamakta yarar vardır. Üniversiteye okumaya ilk olarak Hollanda’da başlamak isteyen yabanci öğrenciler başvurularını Hollanda’nın Groningen şehrinde bulunan Centraal bureau voor Aanmelding en Plaatsing-CBAP bürosuna gönderebilirler. Ancak üniversitelere yapılan direkt başvurular daha etkilidir. Üniversiteler ve CBAP büroları için son başvuru tarihi 1 Aralıktır.

Yeterli bilgi toplamak için NUFFIC denen kuruluştan broşürler isteyin veya ülkenizde bulunan Hollanda Büyükelçiliği ile kontağa geçin. En garantilisi başvurunuz için gerekli şartları üniversitelerin İnternet adresinden veya posta yolu ile yazışarak öğrenmektir.

Hollanda’da kayıt için gereken şartlar hemen her üniversitede aynıdır. Kayıt için sadece lise diploması ve ÖSS sonuç belgesi yetmemektedir. Herhangi bir bölüm okumak isteyen bir öğrencinin lisede bazı dersleri almış olması da gerekmektedir.
- Teoloji ve Filoloji için:
Latince ve Yunanca
- Tıp, Eczacılık ve Biyoloji vs.:
Fizik ve Kimya
- Fen Bilimleri, Mühendislik ve Matematik:
Matematik ve Fizik
- İktisat, İşletme ve Sosyal Bilimler:
Matematik

Lisede bu derslerin alındığını ispat etmek için lisedeki karneler hazır tutulmalıdır. Öngörülen dersleri lisede aldıklarını ispat edebilen öğrenciler ilk akademik yılın sonunda yapılan Propedeudisch examen sınavına girmeye hak kazanırlar. Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak üniversitelerde kayıt işlemlerinde dil sınavı zorunluluğu yoktur. Bazı üniversiteler buna rağmen herhangi bir dil sınav sonucu isteyebilir. Ancak her halükarda iyi bir Flemenkce bilgisi sorunsuz bir eğitim için şarttır. Başvurmak istediğiniz okul ile kontağa geçip okula özel şartları öğrenebilirsiniz. Üniversite ile yazışmalarınızı İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde yapabilirsiniz. Şüphesiz Flemenkce yapılan yazılar daha iyi etki bırakır.

Gerekli Başlıca Belgeler
- Lise diploması
- Üniversiteden alınacak not çizelgesi ve yapılan sınavlar hakkında belgeler (Ülkesinde önceden üniversiteye başlamışlar için)
- Lisede alınan karneler (Üniversiteye Hollanda’da başlamak isteyenler için)
- Kimlik ve nüfus kayıt belgesi
- Yeterli Flemenkce bilgisi (Her üniversite tarafından istenmez.)
- ÖSS sonuç belgesi
- Üniversiteden veya okuldan alacağınız bir referans kayıtta isinize yarayabilir.
- Diğer (üniversitelere bağlı) şartlar…

HBO - Meslek Yüksek Okulları
Yeni çıkan üniversiteler ile ilgili devlet kanunu(WHW) ile kayıt şartları hemen hemen her HBO’nda aşağıdaki şekilde aynı hale getirilmiştir:

- Lise diplomasi
- Üniversiteden alınacak not çizelgesi (Ülkesinde önceden üniversiteye başlamışlar için)
- Lisede alınan karneler (Üniversiteye Hollanda’da başlamak isteyenler için)
- Kimlik ve nüfus kayıt belgesi
- Yeterli Flemenkce bilgisi (Her üniversite tarafından istenmez)
- ÖSS sonuç belgesi
- Üniversiteden veya okuldan alacağınız bir referans kayıtta isinize yarayabilir.
- Diğer (üniversitelere bağlı) şartlar…

Bazı bölümlerde yaşanan yoğun talep sonucu 1997 yılında bu bölümlere girmek isteyen öğrencilere bir not sınırlaması getirilmiştir. Tıp, eczacılık, diş hekimliği okumak için yüksek lise not ortalaması istenebilmektedir. Talep fazla olmadığı zaman not sınırlarının altında notlara sahip olan öğrenciler de kabul edilebilirler. Hangi bölümlere not sınırlaması uygulandığını ve hangi notların istendiği öğrenmek için:
Informatie Beheer Groep-IGB in Groningen

Dil Sınavı
Hollandacayı INTT (Flemenkce Enstitüsü) kurslarında veya diğer çeşitli dil kurslarında öğrenebilirsiniz. Başlangıç kurslarında ders dili İngilizce ve Hollandaca’dır. Diğer kurslarda yalnızca Hollandaca ders verilir. Her iki ayda bir yeni kurslar baslar. Kurs baslgangıcından en az iki ay önce kayıt için başvurmak gerekmektedir. Bu yoğun kurslar, bir an önce dili geliştirip toplumsal hayata girmenizde önemli rol oynar.

Dil kurslarına katılan öğrencilerin çoğu aynı zamanda üniversiteye devam etmektedir. Üniversitelerdeki Yabanci Ögrenci İşlerinden her yıl Hollanda’da bulunan dil kurslarını tanıtmak için (Non-university language courses in the Netherlands) broşürler dağıtılır.


Aradığın bilgileri bulamadın mı? Sorularını Mesaj Panosuna yaz!
Yardımsever Turkstudent topluluğundan kısa sürede cevap alacaksın ;-)
» Mesaj Panosuna geçmek için tıkla!

Hollanda Eğitim Sistemi