Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Başkenti Lefkoşa’da yüksek düzeyde eğitim olanakları ve yetkin öğretim...
Web Adresi:
Yakın Doğu Üniversitesi TurkStudent Mesaj Panosuna gir!

Yakın Doğu Üniversitesi İnternet sitesine gir!


Kuruluş Tarihi: 1988
Bulunduğu Şehir: Lefkoşa
Tel: (0392) 223 6464
Eğitim Dili: Türkçe-İngilizce


Yakın Doğu Üniversitesi 1988 yılında KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın 17/1986 sayılı Milli Eğitim Yasası’na bağlı olarak Bakanlar Kurulu onayı ile kurulan Yakın Doğu Üniversitesi, bugün 42 değişik ülkeden gelen seçkin öğrencileriyle, uluslararası bir kimlikte; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Başkenti Lefkoşa’da yüksek düzeyde eğitim olanakları ve yetkin öğretim kadrosuyla etkinlik gösteren bir yükseköğretim kurumudur.

Çağdaş bir kampüs alanı içerisinde planlanmış olan Yakın Doğu Üniversitesi, bütün fakülteleri, yüksekokulları, labaratuvarları, atölyeleri, bilgisayar merkezleri, kültür merkezleri, kütüphaneleri, yurtları, olimpik kapalı yüzme havuzu ve diğer sosyal ve sportif tesisleri bir bütün olarak gelişmektedir.

Tüm akademik ve idari birimleriyle Yakın Doğu Üniversitesi’nin tek amacı, 8 Fakülte ve 3 Yüksekokuldaki seçkin öğrencilerine en iyi eğitim ve öğretim ortamı sağlamak yanında, onları kendine güvenen, sorumluluğunu herşeyin üzerinde tutan, akılcı, yaratıcı, araştırmacı ve özgür düşünceye sahip Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş bireyler olarak yetiştirmektir.


KAYIT

Yakın Doğu Üniversitesi’ne giriş ve kayıtlarla ilgili her türlü başvuru, üniversitenin Öğrenci Kayıt Kabul İşleri Dairesi Başkanlığı’na yapılır. Başvuru süreleri, üniversite tarafından duyurulur. Öğrenciler, her dönem başında ilan edilen süreler içerisinde kayıtlarını yenilemek zorundadırlar.

T.C. uyruklu öğrenciler, her yıl yapılan ÖSS sınav sonuçlarına göre; KKTC ve yabancı uyruklu öğrenciler ise, üniversite tarafından düzenlenen özel sınavlarla üniversiteye kayıt yaptırabilirler.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde eğitim ücretlidir. Yıllık eğitim ücreti her yıl eğitim-öğretim yılı başında üniversite tarafından belirlenmektedir. Üniversitedeki kredili sisteme göre 4.00 üzerinden 4.00 not ortalaması tutturan her öğrenciye tam, 3.50 not ortalaması tutturan öğrencilere ise yarı “Akademik Başarı Bursu” verilmektedir.


KAMPÜSTE HAYAT

Ulaşım

Şehir Merkezi ile Üniversite Kampüsü arasındaki ulaşımı sağlamak üzere, üniversite otobüsleri ücretsiz olarak düzenli sefer yapmaktadır. Bu hizmet halen yaklaşık 50 araç ile sabah saat 7:00’den başlayarak gece saat 22:00’ye kadar sürdürülmektedir.


Barınma

Kampüsümüzdeki yurtlar; ikisi erkek, ikisi kız yurdu olmak üzere toplam 800 kapasiteli 4 bloklu bir yapı düzeni içerisindedir. Odalar tek, iki, üç ve dört kişiliktir. 24 saat boyunca güvenlik hizmeti verilen yurtlarda, genel ve yardımcı hizmetler sınıfından 200’e yakın personel çalışmaktadır. Yurt başvuruları, ders yılı başlamadan önce Genel Hizmetler ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne yapılır. Yurt Ücretleri, her yıl öğretim yılı başında tesbit edilmektedir.


Beslenme

YDÜ Kampüsü’nde öğrenciler için çok sayıda yemek olanağı bulunmaktadır. En kapasiteli ve en uygun fiyata yemek yenebilecek yer Merkezi Kafeteryadır. YDÜ Merkezi Kafeteryası, öğrencilerin kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri 900 kişi kapasitelidir. Ayrıca, kampüs ve yurtlarda özel teşebbüsün işlettiği kantinler de bulunmaktadır.


Sağlık

Psikolojik Danışmanlık Merkezi öğrencilerimizin zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişmesine yardımcı olmayı amaçlayan merkez, uzman psikologlarla gerek bireysel, gerekse grup çalışmalarıyla iletişim, uyum, kimlik problemleri, aile içi çatışmalar, akademik başarısızlıklar gibi pek çok konuda gerektiğinde Üniversitemizde bulunan idari ve akademik personelle işbirliği yaparak öğrencilerimize hizmet vermektedir. İhtiyaç duyulan konularda eğitim seminerleri düzenleyerek kurumlararası işbirliği yapmak suretiyle de öğrencilerimize hizmet sunmaktadır.


Spor-Kültür-Eğlence

Yakın Doğu Üniversitesi’nde kaliteli eğitime önem verildiği kadar, bunu pekiştiren birçok kültürel ve sportif aktiviteler de düzenlenmektedir. Ayrıca öğrencilerimizin istekleri doğrultusunda yeni etkinlik alanları eklenmekte olup her yıl düzenlenen geleneksel “Bahar Şenlikleri” yoğun eğitim ortamını renklendirmektedir. Üniversite Kampüsü içerisinde bulunan Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi binasında, bir yılda düzenlenen konferans, kongre, seminer, sergi, tiyatro, konser ve sinema etkinlikleri rekor sayılara ulaşmaktadır.

Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi: 2 Fuaye, 150 kişi kapasiteli 4 konferans salonu, 1 sanat galerisi ve 700 kişi kapasiteli son teknolojik olanaklara sahip Çok Amaçlı Büyük Salon.

Spor Tesisleri: 1 futbol, 1 voleybol, 5 basketbol ve 2 tenis sahası, 2 adet kapalı spor salonu ile 1 halı saha ve olimpik standartlardaki Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu.

Kulüpler: Future Club, Uluslararası İlişkiler Kulübü, Bilgisayar Kulübü, Akademik Araştırma Kulübü, Türk Musikisi Kulübü, Sinema Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü, Tiyatro Kulübü, Halk Müziği Topluluğu ve Halk Oyunları Topluluğu Kulübü, Mimarlık Kulübü ile Basketbol Kulübü, Futbol Kulübü, Hentbol Kulübü, Voleybol Kulübü, Masa Tenisi Kulübü, Yüzme Kulübü, Binicilik Kulübü, Dağcılık Kulübü, Batminton Kulübü, Dalgıçlık Kulübü, Atletizm Kulübü, Bisiklet ve Güreş Kulüpleri bulunmaktadır.


Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi

Yakın Doğu Üniversitesi AKKM, her türlü sosyal ve sportif olanağın yer aldığı bir ortamda, teknolojinin tüm yeniliklerini bir arada bulundurma ayrıcalığına sahiptir. Merkez, merkezi ısıtma-soğutma sistemleri ile her türlü teknik altyapıya sahip 700 kişilik çok amaçlı büyük salon ile 150 kişi kapasiteli 4 konferans salonu, 2 fuaye ve bir sanat galerisi ile ofis ve sanatçılar için sahne arkası soyunma ve dinlenme odaları şeklinde projelendirilmiştir. YDÜ’nün bilimsel üretkenliğinin yanında sosyal ve kültürel yaşamdaki hareketliliği artıran, ayni zamanda KKTC’nin bilim, kültür ve sanat yaşamına büyük katkıda bulunan merkezde yer alan Büyük Salon, sahne olanaklarıyla konser, tiyatro, opera, sinema ve bale gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.


Near East TEAL

YDÜ, KKTC’de uygulama ve araştırma gemisine sahip olan tek üniversitedir. Denizcilik Fakültemizin Laboratuarı ve eğitim gemisi olan Near East Teal’de Üniversitemizin Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğrencileri de uygulamalı ders yapma olanağına sahiptirler. 46 m. uzunluğu, 8,5 m. genişliği ile 500 grostonluk gemi, her türlü su sporlarını yapmak için gerekli olan araç ve gereçlerle donatılmıştır. Bu yönüyle Near East Teal, ülkemiz eğitimine olduğu kadar, sahasında uzman olan yerli ve yabancı sualtı arkeoloji araştırmacılarının da hizmetindedir. Üniversitemiz, çevre kirlenmesi ve diğer deniz incelemeleri konusunda bilimsel araştırma yapan diğer üniversiteler ile işbirliği halinde çok boyutlu projeler geliştirmiş durumdadır.


Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu

1997 tarihinde açılışı yapılan Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu, 2700 m² lik alanı, 16 m. yüksekliği 50x20 m lik boyutu, 3100 ton su hacmi, merkezi ısıtma sistemi, 1000 kişilik seyirci kapasitesi, modern iç donanım ve nezih kafesi ile ülkemizin ilk ve tek Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’dur.KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR :

TC yurttaşı adayların kesin kayıtlarını yapabilmeleri için gerekli evraklar şunlardır :

1. Lise diplomasının aslı veya diploma yerine geçen belge.

2. 12 adet fotoğraf.

3. Nüfus Cüzdanı sureti.

4. İkametgah Belgesi (mahalle muhtarından alınacak)

5. 2003 ÖSS Sonuç Belgesi.

6. Sağlık Kurulu Raporu (sadece Denizcilik Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden istenecek)


BURS OLANAKLARI

Muhtaç öğrencilere yükseköğrenim olanağı sağlamak, başarılı öğrencileri teşvik etmek ve üniversitenin akademik düzeyini yükseltmek amacıyla Yakın Doğu Üniversitesi burs olanakları sağlamaktadır.

2002-2003 öğretim yılında üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerin %50’si tahsis edilen burs olanaklarından yararlanmaktadır.

Üniversitenin amacı kısa sürede bu oranı daha da yükseklere taşımaktır. Bunun için de 2003-2004 öğretim yılında 318 ÖSYM Burs Kontenjanı tahsis edilmiştir.
BURS TÜRLERİ

1. ÖSYM BURSLARI :

Bu burs olanağından sadece TC yurttaşı adaylar yararlanabilir. Üniversite tarafından saptanan burs sayısı ve kontenjanları ÖSYM tarafından yayınlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alır.

Adayların bu program ve kontenjanları tercih formlarında göstermeleri halinde kontenjanlardan yararlanma hakkı elde ederler.

Değerlendirme ve yerleştirme ÖSYM tarafından yapılır.

2. KONTENJAN BURSLARI :

Kontenjan burslarından sadece TC yurttaşı adaylar yararlanabilir. Üniversitenin boş kontenjanlarını doldurmak ve olanakları kısıtlı adaylara öğrenim olanağı sağlamak amacıyla tahsis edilen burs türüdür. Tam, yarı ve çeyrek burs olarak tahsis edilir.

Boş kontenjan olması halinde TC ulusal basını yolu ile duyuru yapılır ve aranan koşullara sahip adaylardan başvuru alınır. Burs tahsisi ÖSS puanları esas alınarak üniversite tarafından yapılır.

3. KKTC YURTTAŞI ADAYLARA TAHSİS EDİLEN BURSLAR :

Öğrencilere kendi ülkelerinde yükseköğrenim olanağı sağlamak, muhtaç öğrencileri esenlendirmek, başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla tahsis edilir. Sadece KKTC yurttaşı adaylar yararlanabilir.

Üniversitenin her yıl düzenlediği sınavlarla ve tahsis edilen kontenjan oranında adaylar tam veya yarı burslu olarak öğrenim hakkı elde ederler.

4. ÜÇÜNCÜ ÜLKE ÖĞRENCİ BURSLARI :

Üniversiteye öğrenci akışını sağlamak, KKTC’ni tanıtmak amacıyla üçüncü ülke öğrencilerine tahsis edilir. Bu kapsama girenlere öğrenim harcında özel indirim ve ödemede kolaylıklar yapılır.

5. BAŞARI BURSLARI :

Üniversiteye devam eden öğrencileri başarıya teşvik etmek ve başarılı öğrencileri ödüllendirmek amacıyla uygulanan burs türdür. Tüm öğrenciler bu haktan yararlanır. Bu çerçevede, 4 değerlendirme sistemi esas alınarak her öğretim yarıyılı sonunda :

a) 3.50 ve üzeri ortalama tutturanlar yarı burslu,

b) 4.00 ortalama tutturanlar tam burslu sayılır ve bu uygulama, başarı tekrarlandığı süre devam eder.

6. SPORCU BURSLARI :

Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Vakfı tarafından yardıma muhtaç, üniversitenin spor kuluplerinde aktif spor yapan öğrencilerimize ödül niteliğinde verilen burslardır.

Not : ÖSYM bursu ile okuyan öğrencilerin burslarının devamı için her dönem 4.00 değerlendirme üzerinden 2.00 ortalama tutturmaları gerekir. 2.00 ortalamanın altına düşenler yarı burslu sayılır. Bir sonraki dönemde yeterli ortalamayı elde edenlerin bursları yeniden başlatılır. Bu uygulama 4 yıl süre ile devam eder.


Aradığın bilgileri bulamadın mı? Sorularını Mesaj Panosuna yaz!
Yardımsever Turkstudent topluluğundan kısa sürede cevap alacaksın ;-)
» Mesaj Panosuna geçmek için tıkla!

Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri