Azerbaycan'da Geçim Şartları

Türkiye’de ki yaygın inanış Azerbaycan'da aylık 100 dolara geçinilir şeklinde...
Türkiye’de ki yaygın inanış Azerbaycan'da aylık 100 dolara geçinilir, orada her şey ucuzdur v.s. Ancak gelin görün ki kazın ayağı öyle değil.

Baku'de bir insanin oturabileceği, temiz bir banyosu ve mutfağı olan tek odalı bir evin kirası en az 250 $ (125.000 manat) dır. Ayrıca sunuda unutmamak lazımdır ki şehrin her yanında sular devamlı akmaz.

İnşaatçılar denilen bölge dışınde günün belirli saatlerinde sular akmaktadır. Bu saatlerde duvarların içine gizlenmiş olan depolar doldurulur ve bunun ile evin tüm temizlik ve su ihtiyacı buradan giderilir.Ancak evleri gördüğünüzde bu depolarında bakımsız olacağını anlamanız hiç uzun sürmez. Bu yüzden bu tarz evlerde oturmak akil kari değildir. İnşaatçılar denilen bölgede ise ev kiraları çok fahiştir.

Evlerde kalorifer bulunmaz, bulunsa dahi kullanılmaz. Çünkü elektrik bedava denilecek kadar ucuz olduğu için her yerde elektrik sobası yanar. Evler dayalı döşeli olduğu için öğrencilerin yanlarında ev malzemesi götürmesine gerek yoktur. Hatta bazı ev sahipleri tüm faturaları kendileri öderler.
Tavsiyemiz öğrencilerin sahil yolu, parliment prospekti, elimler akademyası, dostluk veya inşaatçılar bölgelerinden ev tutmalarıdır.

TurkStudent/Cahar


Aradığın bilgileri bulamadın mı? Sorularını Mesaj Panosuna yaz!
Yardımsever Turkstudent topluluğundan kısa sürede cevap alacaksın ;-)
» Mesaj Panosuna geçmek için tıkla!

Azerbaycan'da Sosyal Hayat