Avustralya'da Çalışma İzni ve İş Bulma Şartları

Avustralya'ya gelen yabancı öğrencilere verilen vize, çalışma izni içermez. Bu yüzden, Avustralya'da çalışma izni için de ayrıca başvurmak gerekir.
Avusturalya’ya da okul içi ve dışı oluşan masraflar sadece çalışarak karşılanabilecek türden değildir. Okul dışı çalışarak kazanılan para maddi giderlerinizin sadece bir kısmını karşılayabilir. Bu yüzden sağlanan maddi desteğin sürekli olunması çok önemlidir. Avustralya’ya gelen bütün yabanci öğrenciler çalışma izni alabilmek için başvurmalıdırlar. Ülkeye giriş yapabilmek için alınan vizeler çalışma izni içermezler. Avustralya’ya gelip çalışmak isteyen öğrenciler çalışma izninize barındıran bir vize türüne başvurmalıdırlar . Bu başvuru için belirli bir miktar ödenerek temin edilebilen 157P formunun doldurulmuş hali ve okuldan alınması gereken kayıt belgesi ile birlikte yeni vize türü için başvurulmalıdır.

Çalışma izni içeren vizeyi almaya hak kazanan öğrenciler okuldaki derslerini olumsuz etkilemeyecek bir şekilde haftada en fazla 20 saat çalışabilirler. Türkiye Avusturalya hükümeti tarafından Non-gazetted ülkeler grubuna konduğundan Gazetted ülkelerinin öğrencilerine tanınan bazı haklar Türk üniversite öğrencilerine tanınmaz. Buna rağmen yaz ve kış ara dönem tatillerinde sınırsız çalışma hakki mevcuttur.

Aile bireyleri diploma veya sertifika verebilen kurslarda eğitim aldıkları sürece çalışma izni alabilmek için başvurabilirler. Dil kursları bu kategori içine girmezler.

İş bulma kolay değildir. Şehirlerdeki işletme sayısı çoktur. Avustralya’da yaklaşık 100.000 civarında Türk yaşamaktadır. Avrupa’da da olduğu gibi Avustralya’daki Türk nüfusu da yatırımlar yapan ve birçok isletme sahibi olan bir topluluktur. Türk nüfusunun uğraştığı başlıca alanlar başlıca gastronomi, inşaat, ticaret… dır.


Aradığın bilgileri bulamadın mı? Sorularını Mesaj Panosuna yaz!
Yardımsever Turkstudent topluluğundan kısa sürede cevap alacaksın ;-)
» Mesaj Panosuna geçmek için tıkla!

Avustralya'da Sosyal Hayat