Türk Eğitim Vakfı İle İşbirliği Yapan Vakıflar

DAAD, British Chevening...
TEV-BRITISH CHEVENING MÜŞTEREK İNGİLTERE BURSLARI:

Türk Eğitim Vakfı, 1990 yılından bu yana British Chevening ile İngiltere'de master öğrenimi için müşterek burs vermektedir. Bursiyerlerin okul ücretleri British Chevening, yaşam giderleri ise TEV tarafından karşılanmaktadır. Burs verilen alanlar; Mühendislik, Ekonomi, İşletme ve diğer Sosyal dalları kapsamaktadır. İngiltere'de mastır süresi 1 yıl, öğrenim dili yalnızca İngilizcedir. Adaylar müracaat ettikten sonra kendilerine verilen süre içinde TOEFL ya da IELTS sınav sonucunu verir. Kesin olarak hangi alanlarda burs verileceği her yıl Ekim ayında yayınlanan ilanımızda açıkça belirtilir. İngiltere'de burs verilecek üniversitelerin listesine www.britishcouncil.org.tr ‘den educationuk/study in the uk veya www.edcon.com.tr den ulaşılabilinir. Her yıl belirlenen kontenjana göre burs verilir. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.
Türk Eğitim Vakfı, yılından bu yana British Chevening ile İngiltere'de master öğrenimi için müşterek burs vermektedir. Bursiyerlerin okul ücretleri British Chevening, yaşam giderleri ise TEV tarafından karşılanmaktadır. Burs verilen alanlar; Mühendislik, Ekonomi, İşletme ve diğer Sosyal dalları kapsamaktadır. İngiltere'de mastır süresi 1 yıl, öğrenim dili yalnızca İngilizcedir. Adaylar müracaat ettikten sonra kendilerine verilen süre içinde TOEFL ya da IELTS sınav sonucunu verir. Kesin olarak hangi alanlarda burs verileceği her yıl Ekim ayında yayınlanan ilanımızda açıkça belirtilir. İngiltere'de burs verilecek üniversitelerin listesine ‘den educationuk/study in the uk veya den ulaşılabilinir. Her yıl belirlenen kontenjana göre burs verilir. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.


TEV-DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) MÜŞTEREK ALMANYA BURSLARI:

Türk Eğitim Vakfı, 1998 yılından itibaren Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ile birlikte Almanya'da Mühendislik, Ekonomi, İşletme ve diğer Sosyal alanlarda müşterek burs vermektedir. Bursiyerlerin giderlerinin %50'si DAAD, %50'si ise TEV tarafından karşılanmaktadır. Burs verilecek alanlar her yıl yayınlanan ilanda açıkça belirtilir. Almanyadaki üniversitelerin listesine www.daad.de/deutschland/en/2.2.4.html adresinden ulaşılabilinir. Almanya'da master öğrenim süresi alanlarına göre (2 yada 4 Sömestrlik) 1 ile 2 yıl arasında değişmektedir. Öğrenim dili Almanca veya İngilizcedir. Almanca öğrenim görecekler Almanca dil bilgisi yeterlilik sınavına müracaat ettikten sonra belirlenen tarihte TEV merkezinde girerler. İngilizce öğrenim görecekler ise TOEFL ya da IELTS sınav sonucunu TEV'e müracaat ettikten sonra takip eden Ocak ayı sonuna kadar vermek zorundadır. Gönderilecek bursiyer sayısı her yıl yapılan bütçe çalışmaları neticesinde belirlenir. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.


TEV-FRANSA BÜYÜKELÇİLİĞİ MÜŞTEREK FRANSA BURSLARI:

Türk Eğitim Vakfı ile Fransa Büyükelçiliği arasında yapılan anlaşma gereği Fransa'da yüksek lisans bursları verilecektir. Burs verilen alanlar; Mühendislik, Ekonomi, İşletme ve diğer Sosyal dalları kapsamaktadır. Öğrenim dili Fransızca ve İngilizcedir ve master öğrenim süresi Fransa Devlet üniversitelerinde 1 yıldır. Öğrenimini İngilizce sürdürecek adaylar belli düzeyde Fransızca bilmek zorundadır yada bursa müracaat ettikten sonra Fransız Kültür'de Fransızca dil kursuna gitmesi gerekmektedir. Üniversitelere www.onisep.fr/national/atlas/html/atlas-sup/atlas-sup.htm den ulaşılabilinir. * Copernic Programı; mastır öğrenimini tamamlamış, yönetici olmayı hedefleyen kişilere yönelik 1 yıllık özel bir Eğitim programıdır. Bu program Fransa'da yalnızca College des Ingenieurs'ta verilir ve Fransızca'yı iyi bilmek şarttır.

Bursiyer müracaat ettikten sonra belirlenen tarihte Fransa Büyükelçiliğinin düzenlediği Fransızca dil sınavına girer ve sonucunu TEV'e verir. Bu sınavda yeterli sonucu alanların adaylıkları devam eder. Bursiyerinlerin Fransa'daki master öğrenimi süresince tüm giderleri karşılanmaktadır. Bursiyerlere ödenecek tutarlar TEV ile Fransa Büyükelçiliği arasında yapılan anlaşmaya göre her yıl ayrıca belirlenir. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.


TEV-GARRING VAKFI DANİMARKA BURSLARI:

Danimarkalı Karl Johannes Garring ve Türk eşi Zahide Zehra Garring'in vasiyeti doğrultusunda Danimarka'da kurulan Garring Vakfı'nın gelirlerinin TEV'na aktarılmıştır. Bu fondan 1996 yılından itibaren Danimarka'da, İngilizce eğitim veren Danimarka Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Sistemleri, Elektrik, Elektronik Haberleşme, Deniz ve Kıyı, Petrol, Rüzgar Enerjisi Mühendisliği ile Bioteknoloji dallarında ve ilgili alanlarda öğrenim görenlere yüksek lisans (Master's Degree) öğrenimi için burs verilir. Bursların süresi en fazla 24 aydır.Bursiyerlerin giderleri Garring Vakfı fonundan karşılanır. Adaylar müracaat ettikten sonra TEV'e dosyalarını hazırlayıp verirler. Ayrıca adaylara verilen süre içinde de TOEFL ve GRE sınav sonuçlarını vermek zorundadırlar. DTU paralı eğitim vermektedir ancak TEV-Garring Vakfı adaylarından okul ücreti almaz. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.

Danimarkalı Karl Johannes Garring ve Türk eşi Zahide Zehra Garring'in vasiyeti doğrultusunda Danimarka'da kurulan Garring Vakfı'nın gelirlerinin TEV'na aktarılmıştır. Bu fondan yılından itibaren Danimarka'da, İngilizce eğitim veren Danimarka Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Sistemleri, Elektrik, Elektronik Haberleşme, Deniz ve Kıyı, Petrol, Rüzgar Enerjisi Mühendisliği ile Bioteknoloji dallarında ve ilgili alanlarda öğrenim görenlere yüksek lisans (Master's Degree) öğrenimi için burs verilir. Bursların süresi en fazla 24 aydır.Bursiyerlerin giderleri Garring Vakfı fonundan karşılanır. Adaylar müracaat ettikten sonra TEV'e dosyalarını hazırlayıp verirler. Ayrıca adaylara verilen süre içinde de TOEFL ve GRE sınav sonuçlarını vermek zorundadırlar. DTU paralı eğitim vermektedir ancak TEV-Garring Vakfı adaylarından okul ücreti almaz. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.


TEV JAPONYA BURSLARI:

Türk Eğitim Vakfı ile İngilizce eğitim veren Uluslararası Japon Üniversitesi arasında yapılan görüşmeler sonucunda 1986 yılından itibaren her yıl TEV'nın önerdiği gençlere bu üniversiteden karşılıksız burs temin edilmektedir. Burs verilen alanlar İşletme Yönetimi ile Uluslar arası ilişkiler dalın kapsamaktadır. TEV burs alacak adayın yalnızca yol ücretini karşılar. Adaylar Ekim-Kasım aylarında Japonya'dan temin edilen burs müracaat formlarını TEV'den alabilirler.

Kaynak: TEV.org.tr


Aradığın bilgileri bulamadın mı? Sorularını Mesaj Panosuna yaz!
Yardımsever Turkstudent topluluğundan kısa sürede cevap alacaksın ;-)
» Mesaj Panosuna geçmek için tıkla!

Burslarımız